Podatki pójdą w górę. Zapłacimy więcej za nieruchomości i grunty
access_time 2018-12-01 07:12:00
Rada Miejska w Tarnowie zgodziła się na zmianę stawek podatku od nieruchomości na terenie Gminy Miasta Tarnowa. Zgodnie z podjętą uchwałą, mieszkańcy Tarnowa, nie prowadzący działalności gospodarczej, w przyszłym roku zapłacą o 9 groszy więcej za metr kwadratowy budynku.

Stawka podatku od nieruchomości wzrośnie z 46 do 55 groszy na metrze kwadratowym, a stawka dla gruntów - z 18 do 30 groszy. Wzrosną też stawki dla podmiotów, prowadzących działalność gospodarczą. Wysokość stawki i jej wzrost zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Stawka od metra kwadratowego budynku, zajętego na prowadzenie działalności gospodarczej wzrośnie o 90 groszy, a w przypadku budynków, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - o 1,96 złotego. Dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wzrost wyniesie 16 groszy na metrze, a dla gruntów, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 7 groszy. To oznacza, przykładowo, że opłaty za garaż wzrosną w skali roku o 30 złotych, za dom, liczący 120 metrów kwadratowych – o 10 złotych, a za 60 – cio metrowe mieszkanie o 6 złotych. Wzrost stawek podatkowych przyczyni się do zwiększenia przyszłorocznych dochodów budżetowych o około 4,7 miliona złotych.

Podczas poprzedzającej głosowanie dyskusji nad projektem uchwały radny Józef Gancarz mówił, że to poważny wzrost, a radny Dawid Solak zwrócił uwagę, że w tej sprawie zabrakło konsultacji społecznych z mieszkańcami i przedsiębiorcami. - Znaczna część podatników może być zaskoczona takim obrotem sprawy. Zabrakło demokratycznej transparentności, ta uchwała nie została w należyty sposób skonsultowana. Radny Marek Ciesielczyk przyznał, że konsultacje nie były wystarczające, zwrócił jednak uwagę, że samorządy nie zostały uprzedzone o podwyżce cen energii elektrycznej, na skutek której Tarnów może w przyszłym roku zapłacić za zakup prądu nawet średnio o 60 procent więcej. Wyższe wpływy z podatku od nieruchomości mogą częściowo zrekompensować te wydatki. - Jako samorządowcy zostaliśmy zaskoczeni tą podwyżką, a powinno się to z nami skonsultować. Zostaliśmy postawieni w takiej sytuacji, że musimy te kilka milionów znaleźć - mówił radny Ciesielczyk. W opinii radnego Tomasza Olszówki zmiana stawek podatku od nieruchomości jest nieodzowna. - Podatki nie były waloryzowane od pięciu lat. To jest moment, w którym należy to zrobić. W odpowiedzi na wątpliwości radnych skarbnik miasta, Sławomir Kolasiński przypomniał, że decyzję o zmianie stawek podatku od nieruchomości na rok przyszły można podjąć tylko do końca listopada i stąd szybkie tempo prac nad projektem uchwały. – Stajemy oko w oko z problemem drożejącej energii. W jaki inny sposób miasto ma zbilansować budżet? Skarbnik miasta przypomniał również, że stawki podatku od nieruchomości w Tarnowie nie zmieniały się od roku 2014 i były niższe, niż w innych miastach.

Ostatecznie za podjęciem uchwały o zmianie stawek podatku od nieruchomości głosowało trzynastu radnych, dziewięciu było przeciw, jeden się wstrzymał, dwie osoby nie brały udziału w głosowaniu.

Komentarze...