Wystawy "Studium Materii" Anny Kuźmitowicz oraz "Nostalgia" Anny Świętek i Anny Lejpold
access_time 2018-12-05 03:24:00
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na dizajnerską prezentację komponowania ubioru na przykładzie prac utalentowanych artystek. Wernisaż wystaw odbędzie się 10 grudnia o godz. 18.30. Wstęp wolny.

"Studium Materii" wystawa prac Anny Kuźmitowicz

Prezentowana na wystawie kolekcja ubiorów to wyraz poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących badania wpływu użytych materiałów i sposobu ich zastosowania w procesie dziania oraz oddziaływanie tych elementów na formę ubioru. Wszystkie realizacje wykonane są w technice dziewiarskiej i stanowią autorską wypowiedź na pograniczu ubioru i sztuki włókna. Unikatowe rozwiązania dotyczące struktury, formy i faktury z zastosowaniem surowców konwencjonalnych i niekonwencjonalnych dotyczą przeistaczania się, za sprawą materii dziewiarskiej, ubioru w obiekty o charakterze wizyjnym. Manipulacja materiałami włókienniczymi, proporcjami, kształtami oraz sposobami dziania powoduje utworzenie zróżnicowanych przestrzennie konfiguracji strukturalnych. Wszystkie te działania mają na celu wyeksponowanie dzianiny jako medium niezwykle kreacyjnego, wielowymiarowego, o niepowtarzalnych, „rzeźbiarskich” cechach budowy oraz podkreślanie jej potencjału zarówno w znaczeniu materialnym, jak i w sferze idei. Cechy wizualne ubiorów są bezpośrednio związane z tworzywem a bryła ludzkiego ciała jest  pretekstem do konstruowania dzianinowych struktur w oparciu o celowe zastosowanie zróżnicowanego materiału wyjściowego.
Fotograf: Zuza Gołaś
Modelka: Agnes Kapusta
 
Anna Kuźmitowicz

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Pracowni Projektowania Ubioru Dzianego. W 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej - sztuki projektowe. Za rozprawę doktorską otrzymała w 2016 roku Nagrodę Prezesa Rady Ministrów.
Od 2007 roku pracuje w macierzystej uczelni prowadząc zajęcia z projektowania ubioru dzianego. Współpracuje z przemysłem odzieżowym na stanowisku projektantki ubioru. Kolekcje jej projektu prezentowane były na wielu targach krajowych i zagranicznych min.: Prêt-à-Porter  w Paryżu, Pure w Londynie, Moda UK w Birmingham, CPM w Moskwie, na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz łódzkich Prezentacjach. Zdobywczyni Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich w 2008 roku. Zajęła I miejsce w konkursie dla młodych projektantów organizowanym przez Ptak Expo w 2015 roku. Działalność również z zakresu sztuki włókna - udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych krajowych oraz zagranicznych.
  
"Nostalgia" wystawa prac Anny Świętek i Anny Lejpold 
Anna Świętek

Tkanina jest przedmiotem uniwersalnym, związanym z człowiekiem od najwcześniejszych okresów cywilizacji. Pełni wiele funkcji w życiu codziennym. Kiedyś była środkiem płatniczym obecnie wykorzystywana jest jako dekoracja, pozwala na twórcze zastosowanie drzemiącego w nas potencjału. Zapewnia nam doznania estetyczne, ale też pełni funkcję użytkową. Tkaninami otaczamy się, w tkaniny ubieramy. Niezwykłe są te które mają duszę, zaklętą historię w swoich włóknach. Prezentowana kolekcja „Nostalgia” jest wyjątkowa i unikatowa, to połączenie ręcznie wykonanych tkanin, które przez ponad 80 lat leżały zapomniane w Huculskiej skrzyni gdzieś na Ukraińskim strychu, z pięknymi wyrazistymi dzianinami. Inspiracje do stworzenia tej niezwykłej kolekcji rodziły się powoli, każdy pobyt projektantki na Ukrainie to nowe estetyczne doznania, każde zetknięcie się z kulturą, materiałem i folklorem głęboko zapadało w pamięć. Szlachetna czerń z misternie połyskującą nitką w połączeniu z miękkością formy nadała kolekcji nowy współczesny wymiar.

Anna Świętek ukończyła Akademię Sztuk Pięknych specjalność "Moda, stylizacja, trendy", Projektowanie Ubioru na Wydziale Tkanin i Ubioru, Wyższą Szkołę Prawa i Administracji na kierunku Administracja, Wyższą Szkołę Biznesu w Tarnowie na kierunku Zarządzanie i Marketing. Pracowała jako manager w firmach zajmujących się projektowaniem oraz sprzedażą ubrań i biżuterii. Obecnie pracuje w Centrum Sztuki Mościce, a także wykłada historię mody na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Projektantka i stylistka. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych z projektowania i kolorystyki.

Anna Lejpold
Nostalgia to wstęp do kolekcji inspirowanej tradycją i kulturą Huculszczyzny. Modele powstały pod wpływem osobistych doświadczeń i poznawania tradycji Ukrainy. W projektowaniu bardzo istotne jest dla autorki przenikanie się kultur. Zastosowanie lnu i taśm w tradycyjnej kolorystyce i ukraińskim wzornictwie oraz zestawienie ich z prostymi nieskomplikowanymi formami odzieży jest w tym przypadku symbolem splatającej się tradycji z nowoczesnością, albowiem wszystkie nowe idee nie są w stanie istnieć oderwane od historii, tradycji i kultury. Wypowiedź autorki jest przejawem nostalgii za kultywowaniem rękodzieła i jego obecności w modzie użytkowej dzisiejszych czasów.

Anna Lejpold urodzona w 1979 roku w Pabianicach. Ukończyła studia dzienne na Politechnice Łódzkiej, dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Inżynierii i Marketingu Tekstyliów w 2007 r. w specjalności Architektura Tekstyliów. Od 2015 roku dyplomowany pedagog - studia podyplomowe Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Humanistycznych w Częstochowie. W trakcie Doktoranckie Studia Środowiskowe na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
Współuczestniczyła przy tworzeniu zakładowej marki „SERENO” a tym samym kolekcji odzieży damskiej. W latach 2006-2012 stanowiła trzon zespołu z Agencji „ARK”, Kompanii Marketingowej „2goods” oraz firmy „Seisan & Senden”.

Od czerwca 2013 roku właściciel biura projektowego. W ramach działalności  i współpracy z f-mą „Polcotex” uczestniczy w projektowym przygotowaniu produkcji i wdrażaniu ich w przemysł, głównie dla znanych francuskich marek m.in.: Anne Fontaine, Heimstone, Jayko, Jerome L'Huiller, Karine Jean, Kenzo, Les Expatries, Max&Lola, Maison Martin Morel, Port Grandis: Chanel Uniforme, Longchamp Paris, Balmain Kids; Pascal Millet, Sur un Banc, Texto- Rivieres de Lune, Edward Person; Tinsels, Valentina Vox, Valerie Khalfon. Corocznie wdraża do produkcji około 300 modeli.

Od roku 2009 asystent na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Pracowni Kształtowania Formy Ubioru Akademi Sztuk Pięknych w Łodzi, prowadzi zajęcia dydaktyczne z Konstrukcji Ubioru, Technologii i Materiałoznawstwa Ubioru. Sprawuje opiekę merytoryczną nad działalnością Koła Naukowego „Sartorium” przy ASP. Prowadzi aktywną działalność na rzecz uczelni.
 
Centrum Sztuki Mościce
Wernisaż: 10 grudnia 2018 r.  godz. 18.30 WSTĘP WOLNY
Informacje: Kasa CSM
ul. Traugutta 1, 33 - 101 Tarnów
tel.  14 633 46 04
Wystawa czynna: 10 grudnia - 21 grudnia 2018 r.   WSTĘP WOLNY

           
Godziny zwiedzania:

PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 10:00 - 20:00
SOBOTA, NIEDZIELA: 15:00 - 20:00

Fot. Zuza Gołaś

Komentarze...