Tarnowianka nominowana do Paszportów Polityki
access_time 2018-12-05 11:25:00
Martyna Czech została nominowana do Paszportów Polityki. Artystkę z Tarnowa wyróżniono w kategorii sztuki wizualne.

„Paszporty Polityki”, jak podaje tygodnik, zostały wymyślone „dla artystów, których talent przekracza średnie polskie normy i przestaje się mieścić w naszych geograficznych granicach”. Tarnowiankę dostrzeżono za jej emocjonalne podejście do malarstwa. - Maluje bezkompromisowo, a odłamki jej obrazów trafiają w widzów przy pierwszym spojrzeniu – napisał w zgłoszeniu Jakub Banasiak z magazynu „Szum”. - W jej wydaniu malarstwo to po prostu życie – tak z kolei swój wybór uzasadniał Karol Sienkiewicz z „Gazety Wyborczej”.

W lutym w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych można było oglądać wystawę malarstwa Martyny Czech „Jad 2”. Aktualnie na wystawie „Wielcy sarmaci tego kraju…” prezentowane są dwa portrety barokowej poetki Elżbiety Drużbackiej namalowane przez tarnowiankę. W BWA można także dostać książkę - katalog jej malarstwa.

Dodajmy, że Martyna Czech na swoim koncie ma już dwie poważne nagrody. W 2015 r. będąc jeszcze studentką katowickiej Akademii Sztuk Pięknych została nagrodzona Grand Prix podczas finału 42. Bienalle „Bielska Jesień 2015”. Dwa lata później została laureatką konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia  „Talenty Trójki” w kategorii „sztuki wizualne”.

Zwycięzców „Paszportów Polityki” poznamy 8 stycznia.

Więcej o nominowanych możesz przeczytać  tutaj

Fot. Leszek Zych (Polityka)

Komentarze...