Spotkanie wokół książki "Andrzej Bursa. Dzieła (prawie) wszystkie" z udziałem Wojciecha Bonowicza
access_time 2018-12-05 12:28:00
Niedoceniony przez współczesnych, kultowy poeta powraca w wyjątkowej publikacji „Andrzej Bursa. Dzieła (prawie) wszystkie” Wojciecha Bonowicza. We wtorek, 4 grudnia w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego przy ul. Krakowskiej 4, odbyło się spotkanie wokół książki z udziałem Wojciecha Bonowicza.

Andrzej Bursa żył zaledwie 25 lat i nie zdążył za życia wydać debiutanckiego tomu poezji. Publikował tylko w prasie, głównie wiersze, reportaże, prozę. Po śmierci Bursę zaszufladkowano jako "poetę wyklętego" i otoczono legendą, choćby w kwestii okoliczności śmierci i pogrzebu.

Książka Bonowicza to zbiór, który nie tylko wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym, ale także ułatwia dostęp do spuścizny Bursy – jednego z ważniejszych, a wciąż nie do końca poznanych i zrozumianych poetów ubiegłego wieku. Niektóre z jego wierszy cytujemy niemal nieświadomie, inne przez lata czekały na odkrycie. Andrzej Bursa to poeta buntu, nie godzący się na rzeczywistość, poszukujący. Jego przedwczesna śmierć sprawiła, że przeszedł do legendy jako twórca zacierający granicę między dobrem a złem, w centrum stawiający okrucieństwo i sadyzm, „szargający świętości”. W Utworach (prawie) wszystkich w opracowaniu Wojciecha Bonowicza czytelnik odnajdzie nie tylko wiersze, próby dramatyczne i prozę (również do tej pory nie publikowane!), ale i rysunki kreślone przez Bursę na marginesach rękopisów, wycinków z gazet, w notesach. To pierwszy tak szeroki obraz twórczości, która – ponad sześćdziesiąt lat po śmierci Poety – po raz pierwszy może zostać odczytana w pełni.

Fot. Mateusz Niemczura

 

Komentarze...