Tablice informacyjne na tarnowskich ulicach
access_time 2018-12-18 05:24:00
Tarnowskie Centrum Informacji, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Tarnowa oraz pomocy merytorycznej Muzeum Okręgowego w Tarnowie, zrealizowało zadanie polegające na oznakowaniu wybranych nazw tarnowskich ulic i placów pod względem historycznym i etymologicznym.

Projekt zakładał wykonanie i montaż trzydziestu sześciu tablic informacyjnych na wybranych budynkach w obrębie Starego Miasta oraz poza murami miejskimi. Tablice zostały zamontowane na elewacjach budynków, w miejscach dobrze widocznych (miejsce przy wejściu lub róg budynku). Tablice wykonano z matowego szkła hartowanego, z nadrukiem treści metodą UV, w wersji polskiej i angielskiej, osadzonego na czterech aluminiowych dystansach, o wymiarach 30cm x 40cm oraz 20cm x 30cm.

Projekt oznakowania ulic skierowany jest zarówno do mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto. Zamierzeniem projektu jest zwiększenie świadomości samych mieszkańców na temat pochodzenia nazw ulic oraz ich zmian na przestrzeni lat, jak również zaznajomienia z tą wiedzą turystów.  Szczególną ciekawostkę wśród oznakowanych ulic stanowi nazwa ulicy Krakowskiej, oficjalnie nadana jej w dn. 3 kwietnia 1884 r. Natomiast w dn. 9 listopada 1916 r. na wniosek burmistrza Tadeusza Tertila ówczesna Rada Miejska zamieniła ulicę Krakowską na ulicą Niepodległości i ta nazwa, która nie przyjęła się obowiązuje (formalnie) do dnia dzisiejszego…

Fot. K.Gzyl, TCI

Komentarze...