Grażyna Błęcka-Kolska gościem Łukasza Maciejewskiego
access_time 2018-12-27 04:06:00
Jedna z najbardziej lubianych polskich aktorek – Grażyna Błęcka-Kolska powraca do kultowej roli Kasi Zawady z „Kogla Mogla” - roli, która przyniosła jej miłość fanów i wielką popularność. 28 stycznia aktorka będzie gościem Łukasza Maciejewskiego.

Jedna z najbardziej lubianych polskich aktorek – Grażyna Błęcka-Kolska powraca do kultowej roli Kasi Zawady z „Kogla Mogla” - roli, która przyniosła jej miłość fanów i wielką popularność. Ikona kina Jana Jakuba Kolskiego, ubiegłoroczna laureatka nagrody za najlepszą rolę kobiecą na festiwalu w Gdyni (za kreację w „Uwikłaniu” Jana Jakuba Kolskiego) jest również bohaterką „Aktorek. Odkryć” - zamknięcia bestsellerowej aktorskiej serii Łukasza Maciejewskiego. 

28 stycznia o godz. 19.00 "Miszmasz, czyli Kogel Mogel III"
Po projekcji spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską

„Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” to ciąg dalszy przygód Kasi, ekscentrycznej rodziny Wolańskich i pozostałych bohaterów kultowych komedii „Кogel Mogel”.
Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes… W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) – celebrytka i słynna sekstrenerka – wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy – mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) – buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny (Katarzyna Skrzynecka). Następnie ruszają w nieznane, a finał tej wycieczki znów przejdzie do legendy!

 

Grażyna Błęcka-Kolska:
Czasami oglądam dwie pierwsze części  „Kogla-mogla”, które są często emitowane w telewizji, bo mam do nich sentyment. To  miłe z perspektywy mojego doświadczenia móc patrzeć na siebie sprzed trzydziestu lat. Zdumiewa mnie, że przez tyle lat wracam we  wspomnieniach widzów. To niebywałe, że ludzie wciąż widzą we mnie Kasię Solską. „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” umiejętnie  nawiązuje do poprzednich części, co jest  zasługą dobrego scenariusza autorstwa  Ilony Łepkowskiej i reżysera filmu Kordiana Piwowarskiego, który dba, by ten film łączył  pomost z „Koglem-moglem” i „Galimatias,  czyli kogel-mogel 2”. Zależało mi, żeby w trzeciej części filmu moja  bohaterka Kasia była ciepłą, a jednocześnie dynamiczną, energetyczną i niezależną kobietą. Czekam na premierę – zobaczymy, co  się wydarzy.

Łukasz Maciejewski
„Aktorki. Odkrycia”

Grażyna Błęcka-Kolska wystąpiła w zdecydowanej większości projektów Jana Jakuba Kolskiego. To miało przede wszystkim dobre, ale także złe strony. Uznanie krytyki i widzów, ale i pewne ograniczenie emploi do ról zagubionych dziewczyn ze wsi, w barchanach, lnianych koszulach, z wiankiem we włosach.
Magdzie Jaros-Kropidłowskiej z „Twojego Stylu” tłumaczyła: - Nie ma kina wiejskiego, tak jak nie ma miejskiego. Są tylko historie o ludziach.
Przełomem była rola w Pornografii. Grażyna pokazała, że aktorsko świetnie czuje się w roli kobiety dojrzałej, spełnionej i świadomej swojej kobiecości. Już nie rustykalna baba-dziwo, tylko neurotyczna szlachcianka, odklejona od rzeczywistości, przyklejona do gustownej buteleczki z alkoholem.
Chociaż Kolski zdominował jej filmografię, to gdy dobrze poszukać, można znaleźć kilka niespodzianek. Zagrała na przykład w Hotelu, dyplomowej etiudzie Karoliny Bielawskiej, autorki znakomitych dokumentów, w tym głośnego Mów mi Marianna.
Dla mnie udział w Hotelu był ważny również dlatego, że w Karolinie odnalazłam nie tylko wrażliwego artystę, ale i świetnego człowieka.
W 2000 roku Andrzej Wajda zaprosił ją na plan filmu Wyrok na Franciszka Kłosa według powieści Stanisława Rembeka. To bodaj jedyny w polskim kinie ślad fenomenu, jakim dwie dekady temu był manifest Dogmy proklamowany między innymi przez Larsa von Triera i Thomasa Vinterberga. 
Błęcka-Kolska ma na koncie kilkadziesiąt ról filmowych ‒ w fabułach, serialach, etiudach, krótkich metrażach. Grała i u debiutantów, i u mistrzów: Skolimowskiego, Krzystka, Wosiewicza, Dejczera, Wojtyszki.
(...)

cykl „GOŚCIE ŁUKASZA MACIEJEWSKIEGO”
GRAŻYNA BŁĘCKA KOLSKA 

KINO MILLENNIUM: 28 STYCZNIA 2019

Komentarze...