Zagłosuj na wystawę "Wielcy sarmaci..." w Plebiscycie Trójki
access_time 2019-01-02 05:26:00
Wystawa tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych „Wielcy sarmaci tego kraju / Wielkie sarmatki tego kraju” została nominowana do Wydarzenia Roku 2018 w radiowej Trójce! Laureatów wybierają internauci – głosowanie trwa do 11 stycznia!

Co roku w Trójce trwa głosowanie na najlepszą książkę, wydarzenie i płytę mijającego roku. Instruktorzy Radiowego Domu Kultury wybrali dziesięć propozycji w każdej kategorii. O miano najlepszego wydarzenia roku walczy tarnowska wystawa „Wielcy sarmaci tego kraju / Wielkie sarmatki tego kraju”, którą aktualnie prezentuje Biuro Wystaw Artystycznych. W tej kategorii zostały zgłoszone także: koncert Davida Byrne‘a – Festiwal Open‘er w Gdyni, wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” Muzeum Narodowego w Warszawie, wystawa „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow-Wróblewski-Wajda” Muzeum Śląskiego w Katowicach, Festiwal Unsound 2018 – Kraków, Festiwal TIFF 2018 – Wrocław, Festiwal Żubroffka – Białystok, Festiwal Nostalgia – Poznań, Wystawa „Edi Hila. Malarz transformacji” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Głosy oddaje się w internecie, na stronie Trójki: www.polskieradio.pl
Głosowanie jest bezpłatne, głosy można oddawać wielokrotnie, do 11.01.2019.

Wystawa BWA Tarnów została nominowana w Plebiscycie po raz pierwszy. Jest wydarzeniem zgłoszonym z najmniejszego miasta. Dlatego prosimy Tarnowian o mobilizację i oddanie głosu!

Nie jest to pierwsze wyróżnienie dla tej wystawy. Została wymieniona na 2. miejscu w podsumowaniu najlepszych wystaw 2018 opublikowanym przez portal Culture.pl

„Wielcy sarmaci tego kraju / Wielkie sarmatki tego kraju” to wystawa przygotowana przez tarnowskie BWA z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Kurator Marcin Rózyc zaprosił do niej współczesnych artystów: Tomasza Armadę, Zuzannę Bartoszek, Agatę Bogacką, Julie Chovin, Zuzannę Czebatul, Martynę Czech, Kubę Falkowskiego Krzysztofa Gila, Hyon Gyon, Zofię Krawiec, Kamila Kuklę, Rafała Pierzyńskiego, Karola Radziszewskiego, Utę Sienkiewicz, Mikołaja Sobczaka, Wojciecha Ireneusza Sobczyka, Piotra Urbańca i Łukasza Wojtanowskiego. Poza dziełami współczesnymi, na wystawie zobaczymy bogaty wybór dzieł sztuki dawnej ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, klasztoru OO. Bernardynów w Tarnowie, a także z kolekcji Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego.

Ważną bohaterką wystawy jest sarmacka poetka Elżbieta Drużbacka biograficznie związana z Tarnowem, której poświęcona jest część wystawy. Rarytasami na wystawie jest znakomity autoportret Jacka Malczewskiego oraz XVIII-w. portrety książąt Sanguszków pierwszy raz wypożyczone poza mury klasztoru OO. Bernardynów. Plakat do wystawy zaprojektowała Magdalena Burdzyńska.

Wystawa jest czynna do 13.01.2019. W ostatnim dniu wystawy (niedziela 13.01) o g. 12:00 odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie i spotkanie z Joanną Reginą Kowalską – kustoszem Kolekcji Tkanin i Ubiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (wstęp 1 zł).

Wystawa mogła zostać zrealizowana dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez galerię z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wkład własny do grantu zapewniło Miasto Tarnów. Ponadto, sponsorami tej wystawy są Hestia oraz Grupa Azoty.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...