Trujący dym z komina. Przegląd prasy
access_time 2019-01-02 09:00:00
W minionym sezonie na 187 kontroli palenisk, w siedmiu przypadkach tarnowscy strażnicy ujawnili spalanie zabronionych odpadów. Czym ludzie palą w piecach? Zużytym olejem silnikowym, panelami podłogowymi, płytami meblowymi i starymi meblami, kolorowymi ulotkami... zapraszamy na przegląd prasy.

W dzisiejszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o tym:

  • Co nas truje z komina?

Zakaz spalania śmieci obowiązuje w Polsce od 20 lat, najczęściej pozostaje jednak martwym przepisem. Nowe badania przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazują, że w 80 procentach gmin nie ma sprawnie działającego mechanizmu kontroli. A średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to… pół mandatu rocznie. Stosunkowo najlepsza sytuacja panuje tam, gdzie działają straże miejskie. I rzeczywiście tarnowscy strażnicy twierdzą, że spalenie śmieci nie stanowi w mieście większego problemu. Innego zdania są sami mieszkańcy. W minionym sezonie na 187 kontroli palenisk, w siedmiu przypadkach tarnowscy strażnicy ujawnili spalanie zabronionych odpadów. Czym ludzie palą w piecach? Zużytym olejem silnikowym, panelami podłogowymi, drewnianymi okiennicami powleczonymi farbą, płytami meblowymi i starymi meblami, kolorowymi ulotkami...

  • Całkowity upadek ABM Solid

Najgorszy scenariusz stał się faktem - zatrudniająca dziś dwieście osób tarnowska firma budowlana ABM Solid znajdzie się nieodwołalnie w upadłości likwidacyjnej. Główny wierzyciel, tj. PKO BP oraz cztery spółki z tzw. Grupy PZU (PZU SA, Bank PKO SA, spółka Pekao Leasing i Alior Bank) odrzucili ostatecznie propozycje układowe przedstawione przez firmę. Wynik głosowania z 21 grudnia 2018 roku oznacza początek likwidacji przedsiębiorstwa działającego na rynku od ponad dwudziestu lat.

  • Co zostało z obietnic Rafała Sonika?

Park Legionów w Tarnowie to drzewa, alejka, ławki i światła. Na istniejącym placu zabaw błoto sięga po kolana, nie ma ogrodzenia, dobrej nawierzchni ani nowoczesnych urządzeń. A miało być tak pięknie - za 2 miliony złotych miał stworzyć w tym miejscu nowoczesny Park Legionów właściciel Galerii Handlowej Gemini, Rafał Sonik. Z obietnic niewiele zostało, a mieszkańcy osiedla mają nadzieję, że powstanie chociaż nowoczesny plac zabaw dla najmłodszych.

 

Z kolei w najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in. o tym:

  • Dopięli swego i za oknami nie będą mieć betonowej pustyni

Magistrat wycofał się z planów przeznaczenia pod zabudowę terenów zielonych między ulicą Czapskiego i Piłsudskiego w Tarnowie. Mieszkańcy Piaskówki ponad pół roku protestowali w tej sprawie, nie chcąc dopuścić do zniszczenia terenu cennego z punktu widzenia przyrodniczego.

  • Dwie osoby straciły życie w pożarze

Śledczy wyjaśniają przyczynę wczorajszego pożaru domu letniskowego w Pogórskiej Woli. W pogorzelisku znaleziono dwa zwęglone ciała. Ich tożsamość zostanie ustalona dopiero po badaniach DNA.

Komentarze...