MPK planuje kupić autobusy na gaz
access_time 2019-01-07 06:52:00
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne złożyło wniosek o unijne dofinansowanie do zakupu pięciu nowoczesnych, niskoemisyjnych, klimatyzowanych autobusów z alternatywnym napędem na gaz ziemny.

Liczące do 11 metrów długości autobusy zostaną wyposażone w białe, czytelne tablice świetlne oraz we wszelkie pozostałe systemy i udogodnienia, stosowane w tarnowskiej komunikacji miejskiej. Ocena wniosków zaplanowana jest na czerwiec, a w razie otrzymania dofinansowania, nowe pojazdy i systemy mogłyby pojawić się w Tarnowie w połowie 2020 roku.

MPK wnioskuje o dofinansowanie w wysokości ponad 8,36 miliona złotych brutto, a całkowita wartość projektu wynosi ponad 11,64 milionów. - Przewidujemy także modernizację warsztatu naprawczego i zakup najwyższej klasy ciężarowego samochodu pomocy technicznej oraz nowej radiostacji do kontaktu z autobusami. Dodatkowo doposażymy 30 autobusów w kamery cofania – zapowiada prezes MPK, Jerzy Wiatr. Cały tabor spółki zostanie także wyposażony w bardzo zaawansowany system liczenia pasażerów, który będzie na bieżąco, codziennie, przekazywać do ZDiK dokładne dane o napełnieniach autobusów. To pozwoli na skonfigurowanie liczby kursów w zależności od potrzeb przewozowych miasta. Wniosek o dofinansowanie obejmuje też budowę innowacyjnego systemu, usprawniającego ruch komunikacji miejskiej oraz pozostałego transportu: kierowca MPK po zauważeniu uszkodzenia infrastruktury drogi lub źle zaparkowanego samochodu będzie zgłaszał problem do systemu, który automatycznie poinformuje Miejskie Centrum Zarządzania Ruchem lub Straż Miejską o problemie i jego lokalizacji na mapie. Innym ciekawym, innowacyjnym i jedynym w Polsce rozwiązaniem będzie integracja MPK z systemem roweru miejskiego. Dzięki niej tablice LCD w autobusach pokażą informację o liczbie dostępnych rowerów miejskich na stacji, do której zbliża się dany autobus. Projekt obejmuje też modernizację autokomputerów w całej flocie MPK, co nie tylko umożliwi działanie wspomnianych systemów, ale też wpłynie na większą dokładność i czas odświeżania informacji o lokalizacji miejskich autobusów. - Nowe autokomputery stworzą platformę, która umożliwi nam wprowadzenie w przyszłości płatności kartą kredytową za przejazd. Pierwsze testowe terminale chcemy uruchomić w roku 2020 – mówi Jerzy Wiatr.

Wniosek tarnowskiego MPK został złożony w ramach 4 Osi priorytetowej Regionalna polityka energetyczna, działanie 4.5 Niskoemisyjny transport miejski, poddziałanie 4.5.2 Niskoemisyjny transport miejski – SPR.

W czerwcu 2018 roku Tarnów kupił 21 napędzanych gazem ziemnym nowych autobusów Scania CityWide 12LF. Nowe autobusy zastąpiły pojazdy zasilane olejem napędowym. Dzięki temu 28 procent taboru MPK zasilane jest CNG.

Komentarze...