Tarnów znów dusi się smogiem
access_time 2019-01-22 12:19:00
Od kilku dni nad Tarnowem utrzymuje się smog. O złym stanie powietrza informują również elektroniczne rozkłady na tarnowskich przystankach.

Dziś w Tarnowie zanieczyszczenie pyłem PM 10 przekroczyło normy pięciokrotnie, a pyłem PM 2,5 prawie sześciokrotnie. Przy tak kiepskiej jakości powietrza coraz więcej mieszkańców decyduje się na noszenie masek antysmogowych, wierząc, że te ochronią ich przed smogiem. Jedną z nich jest Alicja, która w masce chodzi od jesieni ubiegłego roku: - Zależało mi, żeby miała dobre filtry (HEPA, węglowy) i żeby dobrze przylegała, bo dużo biegam i muszę chronić swoje drogi oddechowe, ale noszę ją też, gdy chodzę po mieście. Zauważyłam, że wzbudzam zainteresowanie przechodniów. Na początku trudno było przyzwyczaić się do wszechobecnych ciekawskich spojrzeń, ale przywykłam do tego. Dla mnie najważniejsze jest moje zdrowie.

A czy wy korzystacie z maseczek antysmogowych? Zachęcamy do wypowiedzenia się w naszej sondzie, którą znajdziecie na głównej stronie portalu. 

Ze względu na smog lepiej ograniczyć przebywanie na otwartym powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia. 

Pyły zawieszone PM2,5 i PM10 to najbardziej niebezpieczne składniki smogu, co jest związane zarówno z rodzajem, jak i wielkością tworzących je cząsteczek. Pyły zawieszone to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych zawierających substancje toksyczne. 

Pył PM 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą wnikać do górnych dróg oddechowych i płuc, co skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi. Na powierzchni pyłów przenoszone są toksyczne związki chemiczne – metale ciężkie (ołów, kadm, arsen, nikiel) oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) o właściwościach rakotwórczych. Pył PM10 ma przy tym nieprzyjemny zapach. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3.

Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Zwiększają tym samym ryzyko zachorowalności na nowotwory płuc i choroby układu oddechowego, w tym astmę i POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3.

Komentarze...