"Muzyka dla smyka" w wersji karnawałowej
access_time 2019-01-23 05:26:00
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza w sobotę, 2 lutego na kolejną edycję koncertów gordonowskich z cyklu "Muzyka dla smyka". Tym razem w odsłonie karnawałowej.

Muzyka dla smyka - karnawałowo
Koncert gordonowski

Sobota 02.02.2019, g. 9:30 i 11:00 / BWA Tarnów, ul. Słowackiego 1

Dla dzieci w wieku 6 m-cy – 3 lat z rodzicami.
Wstęp dla dzieci bezpłatny, dla dorosłych 20 zł.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja: edukacja@bwa.tarnow.pl, 606 146 520
Obowiązkowe obuwie zmienne.
Mile widziane własne koce/karimaty
Czas trwania: 30-40 min.

W koncercie udział wezmą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie - zespół instrumentalny w składzie: Oliwia Nykiel, Olek Skop – gitary, Pola Pastuszko, Natalia Chrobak – flety; Dawid Świątek – instrumenty perkusyjne; Kalina Szlachta – wiolonczela; Zofia Bandyk – fagot; Eliza Waliłko – śpiew.
Muzycy: Agnieszka Kozioł – fagot, Bogdan Kołodziejczyk – gitara basowa, Krzysztof Kołodziejczyk – instrumenty klawiszowe

Przygotowanie i prowadzenie: Monika Zębaty

„Muzyka dla smyka" to koncert zupełnie na opak. Odbywa się rano, a nie wieczorem. Jest dla tych, którzy jeszcze nie nauczyli się chodzić, więc nie mogą sami przyjść na koncert. I co ważne, odbędzie się w przestrzeni wystawy, a nie na scenie. Zapraszamy na kolejny koncert gordonowski, tym razem w odsłonie karnawałowej! – zachęca Aleksandra Kubisztal z Działu Edukacji tarnowskiego BWA.

Celem projektu jest propagowanie teorii uczenia się muzyki autorstwa profesora Edwina Eliasa Gordona, która pozwala profesjonalnie i efektywnie kierować edukacją muzyczną małego dziecka, by mogło twórczo posługiwać się językiem muzyki.
Obecnie wiodącą rolę w kształtowaniu dziecięcego słownika muzycznego odgrywają media. Jednak błędnym jest założenie, że dzięki muzyce słyszanej w radiu dziecko rozwinie swój język muzyczny, podobnie jak nie rozwinie umiejętności mowy poprzez słuchanie dialogów np. w telewizji. Zatem prezentowanie niemowlętom i małym dzieciom muzyki na żywo ma nieoceniony wpływ na ich umuzykalnienie.

Koncerty tzw. gordonowskie to ok. 30-minutowe spotkania, w których bierze udział kilku muzyków śpiewających i grających. Muzyka przedstawiana na koncertach jest bardzo różnorodna – piosenki dziecięce, utwory rozrywkowe, latynoamerykańskie, trochę klasyki. Rodzice wraz z dziećmi współuczestniczą w  tworzeniu koncertu, siedzą na podłodze i aktywnie biorą udział śpiewając oraz rytmizując. Prowadząca koncert zachęca rodziców do poruszania się i do kołysania w rytmie. Powtarzanie przez rodziców motywów rytmicznych i melodycznych staje się podstawą funkcjonalnego, biernego słownika muzycznego, który w przyszłości ma szansę na aktualizację. Motywy tonalne i motywy rytmiczne są słowami muzyki.

Muzyka jest dla ludzi czymś jedynym w swoim rodzaju, podobnie jak inne sztuki. Stanowi podstawę ludzkiego rozwoju i egzystencji. Dzięki muzyce dzieci zyskują wgląd w siebie, w innych i w życie jako takie. A co najważniejsze, stają się bardziej zdolne do rozwijania wyobraźni i niezmierzonej kreatywności.
Edwin E. Gordon

Monika Zębaty – pracuje w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie prowadzi klasę gitary. Zajmuje się umuzykalnieniem niemowląt i małych dzieci wg teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona. Posiada Certyfikat Polskiego Towarzystwa Edwina E. Gordona.

Współpraca: Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie

Oprawa graficzna: Sandra Krysa / Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie

Fot. P. Sroka

 

Komentarze...