Kilka trików na poprawę zdolności kredytowej
access_time 2019-01-23 10:03:00
Często przy staraniach o kredyt obawiamy się BIK-u, ale jak się zerknie na stronę Biura Informacji Kredytowej, to się okazuje, że wcale nie taki zły dla większości, jak go malują. 90% historii to pozytywne informacje kredytowe. Z napięciem na decyzje banku oczekiwać może jedynie co dziesiąty kredytobiorca. A więc 10% osób z historią kredytową interesuje się kredytami bez bik.

Niestety o nie w dzisiejszych czasach niełatwo, a raczej można rzec, że kredyt bez bik pozostaje już wyłącznie hasłem reklamowym, które nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. A firma reklamując się pod takim hasłem, może narazić się upomnienie od UOKIK, za wprowadzanie klientów w błąd. A więc pozostaje poprawienie swojej zdolności kredytowej.

Kredyty bez bik przeszły do historii

Żaden bank nie udzieli kredytu bez sprawdzenia kilku baz. Są to: Bankowy Rejestr, Biuro Informacji Kredytowej i BIG-i. Biuro Informacji Kredytowej to jedna z pierwszych baz, do których zagląda doradca. Kredyt bez bik możliwy jest w firmach pozabankowych, choć tych, które nie korzystają z informacji zawartych w bazie, jest coraz mniej. Jedyne opcje na kredyt bez bik to pożyczka pod zastaw, z żyrantem bądź od osoby prywatnej - dość ryzykowne posunięcie.

Raport BIK

Przed większą pożyczką opłaca się pobrać raport BIK. Sprawdzisz, jak wygląda Twoja historia kredytowa i dowiesz się, jakie są szanse na otrzymanie kredytu. Pojedynczy raport kosztuje 39 zł.

Raport zawiera dokładne informacje dotyczące posiadanych zobowiązań, a także dane z BIG InfoMonitor. Dowiesz się też, jak ocenia Cię BIK, dzięki czemu wiesz, jaka będzie odpowiedź na złożony wniosek.

Rezygnacja z debetu, karty kredytowej

Posiadasz debet albo kredyt odnawialny, ale praktycznie z nich nie korzystasz? Najprostszym i szybkim sposobem będzie rezygnacja z produktu, dzięki czemu możesz złożyć wniosek o wyższą kwotę. Zarówno debet, jak i karta kredytowa czy limit w koncie są odnotowane w BIK. Bank otrzymuje informację, iż posiadasz dostęp do określonej kwoty, zatem zawsze możesz z niej skorzystać.

Przystąpienie do kredytu z drugą osobą

Obecnie banki nie robią większego problemu, gdy do kredytu przystępuje się z partnerem czy koleżanką z pracy. Więzi rodzinne nie są konieczne, by połączyć się kredytem. Zwłaszcza że jak często pokazuje życie, kredyt wiąże mocniej niż małżeństwo.

Przystąpienie do kredytu z drugą osobą to jeden z najszybszych sposobów na otrzymanie pożyczki, nawet gdy bik nie jest idealny. Ale warunek jest jeden, współkredytobiorca musi mieć dobre dochody i pozytywny BIK, by miało to sens.

Drobna pożyczka

Kolejnym sposobem na poprawę BIK jest zaciągnięcie niewielkiej pożyczki. Spłacając ją terminowo, Twoja ocena powoli wzrośnie. To również dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zapisanej karty w Biurze Informacji Kredytowej.

Małe pożyczki przygotowują do zaciągnięcia większego kredytu. Dla banku przestajesz być anonimowy, a stajesz się klientem z idealną bądź prawie idealną historią kredytową, gdy zobowiązania spłacane są w terminie.

Inne czynniki wpływające na decyzję kredytową

Decyzja banku zależy nie tylko od tego, jak wygląda BIK, ale również od kwoty kredytu, okresu spłaty i rodzaju rat. Zawsze mierz siły na zamiary.

Zbyt wysoka kwota kredytu i krótki okres spłaty mogą być przyczyną odrzucenia wniosku. Podobnie, gdy zaznaczysz raty malejące. Choć kredyt z ratami malejącymi często jest tańszy, to klient musi wykazać się wyższą zdolnością kredytową. Wiąże się to z tym, że na początku raty są wyższe niż gdy weźmiesz kredyt z ratami równymi.

Warto zadbać o swoją zdolność kredytową, bo o kredyt bez bik obecnie bardzo ciężko.

Komentarze...