Straż Miejska ma nową broń do walki ze smogiem
access_time 2019-01-24 10:09:00
Straż Miejska w Tarnowie dysponuje nowym urządzeniem pomocnym w walce z niską emisją – wilgotnościomierzem, służącym do pomiaru wilgoci biomasy stałej, w tym m.in. drewna o wilgotności większej niż 20%.

Dzięki nowemu urządzeniu strażnicy miejscy będą mogli sprawdzić, czy mieszkańcy Tarnowa palą w domowych piecach lub kominkach drewnem, którego wilgotność wynosi powyżej 20% (drewno przed spaleniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata). Jest to górna granica wilgotności drewna, która została zawarta w uchwale antysmogowej.

Przypomnijmy, że uchwała antysmogowa, która obowiązuje od 1 września 2017 r., zakazuje spalania w piecach i kominkach najgorszej jakości opałów, czyli mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego ale także biomasy stałej, w tym drewna o wilgotności większej niż 20 procent.

Spalanie zbyt wilgotnego drewna poza tym, że jest nieekonomiczne, to wskutek niskich temperatur spalania powoduje wysoką emisję substancji szkodliwych, a także osadzanie się smoły w kominie.

Elektronicznym miernikiem wilgotności drewna, wilgotnościomierzem HIT-3, można dokonać pomiaru wilgotności ponad 200 gatunków drewna. Urządzenie posiada świadectwo wzorcowania wykonane przez Wydział Termodynamiki Okręgowego Urzędu Miar w Krakowie.

 

 

 

Komentarze...