60-latek usłyszał wyrok za mowę nienawiści
access_time 2019-01-30 08:43:00
Tarnowski sąd orzekł, że 60-letni handlarz z placu targowego w Tarnowie jest winny stosowania tzw. mowy nienawiści. Chodzi o wyzwiska i groźby, jakie mężczyzna kierował wobec osób narodowości ormiańskiej, również zajmujących się handlem.

Według ustaleń sądu, jesienią 2017 r. handlujący na placu targowym 60-letni mężczyzna odgrażał się i wykrzykiwał w kierunku pochodzących z Armenii osób: "czarnuchy", "ja wam pokażę", "zobaczycie", "czarnuchu, czego tu szukasz", groził im również pobiciem. Pokrzywdzeni - matka i syn - sami nie zgłosili przestępstwa. Sprawa trafiła do sądu dopiero w wyniku działań policji. Mężczyzna został oskarżony na podstawie art. 119 Kodeksu karnego: „kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. 

Handlarz został skazany na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 500 zł grzywny. Musi też pokryć koszty sądowe i przeprosić na piśmie pokrzywdzonych.

Zachęcamy Was do udziału w sondzie internetowej, w której pytamy, czy w związku ze swoimi poglądami, wyrażanymi opiniami politycznymi lub swoim pochodzeniem, doświadczacie tzw. mowy nienawiści w internecie lub w życiu codziennym? Sondę znajdziecie na głównej stronie portalu.

Komentarze...