Zatańczą przeciwko przemocy [zmiana terminu]
access_time 2019-02-14 12:00:00
Około 100 osób zatańczy na tarnowskim rynku i w ten sposób zaprotestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Akcja odbędzie się 17 lutego o godz. 12.00, a nie jak pierwotnie zapowiadano w Walentynki. Wszystko to w ramach ogólnoświatowej kampanii One Billion Rising. Każdego roku poruszany jest inny aspekt związany z przemocą. Tym razem wydarzeniu towarzyszy hasło „Tylko tak oznacza zgodę”.

One Billion Rising to kampania społeczna zapoczątkowana w 2011 przez Eve Ensler. Po fali ataków seksualnych na kobiety w USA działaczka napisała: „Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie. Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu”.

Pierwszy raz przeciwko przemocy zatańczono 14 lutego 2013 r. Według organizatorów tańcząc, kobiety rządzą swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię, stąd pomysł na ten taneczny happening.
Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do wydarzenia przyłączyło się 17 miejscowości. W zeszłym roku w akcji wzięło udział niemal 100 miast.

Komentarze...