Śmieciowy problem. Przegląd prasy
access_time 2019-02-20 11:21:00
Lokalną prasę zdominował temat opłat za śmieci w Tarnowie. Mieszkańców czeka nieuchronna podwyżka, wszystko wskazuje też na to, że zmieni się również metoda naliczania należności. Zapraszamy na prasówkę.

W dzisiejszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o tym:

  • Częste mycie to… droższe śmieci

Wyższe opłaty za wywóz odpadów są nieuchronne. Zmiany dokonają się zapewne w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Co gorsza, podwyżki nie będą symboliczne, ceny mogą wzrosnąć dwukrotnie, a nawet więcej. Miasto tę sytuacje tłumaczy idącymi w górę kosztami, na które nie ma wpływu. Na tym nie koniec. Tarnów planuje zasadniczą zmianę w sposobie naliczania opłat. Już nie liczba osób zamieszkujących dany lokal będzie decydowała o ich wysokości, ale ilość zużytej przez nie wody. Ci, którzy już wiedzą o zamierzonych zmianach, zastanawiają się, czy mieszkańcy... przestaną się częściej myć. Tę obawę można, oczywiście potraktować jako żart, ale z pewnością zużycie wody spadnie. 

  • Na co pójdą unijne pieniądze?

Modernizacja ulic, integracja transportu publicznego, budowa tras rowerowych, rozbudowa Zespołu Szkół Muzycznych, rewitalizacja Parku Strzeleckiego i murów miejskich – te inwestycje będą możliwe dzięki dofinansowaniu z pieniędzy unijnych. W tym roku w Tarnowie z pomocą funduszy europejskich planuje się zrealizować 16 inwestycji na łączną kwotę około 144 milionów złotych.

  • Małe Schody i … fontanny

Okolica Małych Schodów przy ul. Bernardyńskiej wkrótce przestanie straszyć swym wyglądem. Jest szansa, że już pod koniec tego roku, oprócz odnowionych schodów i dawnych murów obronnych, powstanie tam skwer z dwiema fontannami, historycznym muralem i makietą tarnowskiej starówki z brązu.


Z kolei w najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in. o tym:

  • Opłaty za śmieci w Tarnowie zależeć będą od zużycia wody?

Tarnowian czeka nieuchronna podwyżka opłat za wywóz śmieci. Wszystko wskazuje na to, że nie skończy się na podniesieniu stawek, ale zmieni się również metoda naliczania należności. Magistrat chce, by o tym, ile mieszkańcy zapłacą za wytworzone odpady, decydowało zużycie wody w gospodarstwach domowych.

  • Powiat chce likwidacji szkoły, a gmina jeszcze walczy o jej przyszłość

Małopolskie Kuratorium Oświaty pozytywnie zaopiniowało wniosek tarnowskiego starostwa w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie, której absolwentami byli m.in. prof. Franciszek Ziejka oraz arcybiskup Józef Kowalczyk. Obecnie uczy się w szkole 58 uczniów. 15 z nich kończy edukację w czerwcu. Pozostali mają być dowożeni do innych szkół w regionie, w większości do Żabna. Decyzji o zamknięciu placówki z bogatą historią sprzeciwiają się władze Radłowa.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A