Strajk nauczycieli w Tarnowie. Żadna ze szkół nie została zamknięta, ale frekwencja spadła
access_time 2019-04-08 13:02:00
Fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy nauczycielskich związków z rządem w sprawie strajku. Porozumienie podpisała jedynie Solidarność. Tym samym w poniedziałek w całej Polsce rozpoczął się strajk nauczycieli.

W Tarnowie żadna z placówek nie została zamknięta, nie było też jakichkolwiek problemów z zapewnieniem opieki nad dziećmi, ale wyraźnie spadła frekwencja. W Szkole Podstawowej nr 18 w Tarnowie, gdzie na co dzień uczy się około 650 dzieci, dzisiaj rano w świetlicy pojawiło się 16, dyrekcja szkoły spodziewała się, iż być może przybędzie jeszcze kilkanaścioro. Szkolna stołówka, która normalnie wydaje około 250 obiadów dzisiaj planowała ich około 30. Dziećmi zajmują się niestrajkujący nauczyciele.

Szkoła Podstawowa nr 11 jest niewielką szkołą integracyjną, gdzie uczy się 184 dzieci, a kadra pedagogiczna liczy 53 osoby. Do strajku w szkole przystąpiło 48 nauczycieli, pozostali zajmowali się dzisiaj 36 dziećmi, które pojawiły się rano w placówce. Dyrekcja szkoły postanowiła aktywnie wykorzystać czas i dla obecnych uczniów zorganizowano m.in. zajęcia z ekologii, a zaproszony specjalista szkolił ich z zakresu podstaw ratownictwa medycznego. 

Z kolei w Przedszkolu Publicznym nr 35, mimo strajku opiekę zapewniono dwóm grupom po 40 przedszkolaków każda. Według przedszkolnej kadry w pierwszy dzień strajku nie było problemów z zapewnieniem personelu do opieki na dziećmi, ale obawiają się sytuacji, gdy strajk będzie trwał dłużej.

W dziewięciu szkołach odbywały się częściowo zajęcia dydaktyczne. W Szkole Podstawowej nr 2 w dwóch klasach pierwszych i jednej klasie trzeciej; w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych zajęcia były realizowane w 40 proc. klas; w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych niestrajkujący nauczyciele w ramach zastępstw realizowali normalne zajęcia programowe we wszystkich klasach. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno–Ogrodniczych w ramach zajęć dydaktycznych wybrali się do kina obejrzeć film „Kurier”. Częściowe zajęcia dydaktyczne odbywały się również w: I, III i V LO, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 i Zespole Szkół dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących.

W trzech placówkach pojawili się tylko nauczyciele, bo uczniowie i przedszkolacy zostali w domach. Dotyczy to XXI LO, Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych i Przedszkola nr 33.

Komentarze...