Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
access_time 2019-04-13 10:59:00
13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiono go w 2007 r. jako święto państwowe decyzją Sejmu w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

W Tarnowie uroczystości upamiętniające polskich oficerów zamordowanych w Katyniu odbyły się 9 kwietnia. Rozpoczęła je msza święta w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, po niej zaś uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych przeszli w Aleję Dębów Katyńskich, gdzie odsłonięty został pamiątkowy kamień, poświęcony Marianowi Wodzińskiemu, tarnowianinowi, lekarzowi, który w 1943 roku jako biegły sądowy pracował w Katyniu, przy ekshumacji ciał polskich oficerów. Kamień z tabliczką, upamiętniający Mariana Wodzińskiego, stanął obok poświęconego mu dębu, posadzonego w ubiegłym roku z inicjatywy związanych z Polskim Czerwonym Krzyżem tarnowskich mundurowych, reprezentujących służbę więzienną, straż pożarną i policję. Są oni również pomysłodawcami ustawienia obelisku.

Tarnów upamiętni pomordowanych w Katyniu także w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia. W południe w kościele księży Filipinów, odprawiona zostanie msza święta, a na godzinę 13 zaplanowano uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Fot. www.ipn.gov.pl/ XII Katyński Marsz Cieni

 

 

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A