Moja pierwsza strona dotykowa. Warsztaty plastyczno - doświadczalne
access_time 2019-04-25 06:22:00
Chcecie zaprojektować ilustrację do książki, którą „czyta” się dłońmi? Centrum Sztuki Mościce zaprasza na warsztaty plastyczne z tworzenia ilustracji dotykowej, prowadzone przez twórców książek dla dzieci z Fundacji Kołobajki. Wykonane prace dzieci zabierają do domu.

Zajęcia odbędą się 12 maja w godz. 14.00 - 16.30 w Centrum Sztuki Mościce
Wiek dzieci: 6 - 14 lat

Nauka i rozumienie przez doświadczanie 

Warsztaty rozwijają empatię, uczą tolerancji, pokonywania problemów, wiary w siebie. Uruchamiają wyobraźnię przez wykorzystanie dodatkowych zmysłów poza wzrokiem i słuchem. „Morskie opowieści kapitana Seo” - pierwsza książka dotykowa Kołobajek jest historią dzielnego kapitana - kreta. Mimo słabego wzroku kapitan zarządza wielkim statkiem, broni załogi przed piratami a nawet wygrywa potyczkę z potworem morskim.

Poprzez doświadczenia i samodzielną twórczość dzieci uczestniczące w warsztatach poznają świat osób niewidomych i niedowidzących. Podczas warsztatów uczestnicy:

  • samodzielnie wykonają oryginalne ilustracje dotykowe do wybranych przez siebie bajek.
  • dowiedzą się kim był Louis Braille i jak działa jego alfabet
  • spróbują poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami stojącymi przed osobami niewidomymi
  • obejrzą dotykiem strony dotykowe i spróbują odczytać, co jest na nich przedstawione
  • poznają zasady grafiki wypukłej tzw. tyflografiki

Książki dotykowo-fakturowe wymyślono po to, by dzieci niewidome i słabowidzące mogły cieszyć się oglądaniem ilustracji tak jak dzieci widzące, z tą różnicą, że oglądają je za pomocą palców i zmysłu dotyku. Korzystanie z takich książek jest ważnym elementem rehabilitacji. Książki dotykowe są wciąż trudnodostępne - 1 książka przypada na 100 dzieci.

Prowadzenie - Patrycja Zamilska i Kirył Konowałow z Fundacji Kołobajki

Pasjonaci tyflografiki i dizajnu, założyciele pracowni książki dotykowej dla dzieci niewidomych i słabowidzących.  Bajki pisane alfabetem Braille'a łączą z przestrzennymi, sensorycznymi ilustracjami uruchamiającymi wyobraźnię dziecka poprzez dotyk.

Ich pierwsza książka „Morskie opowieści kapitana Seo” zdobyła 3. nagrodę w międzynarodowym konkursie Typhlo&Tactus, była również prezentowana w Brukseli podczas Polish Design Island. Made with Love.

Za artystyczną część projektu odpowiada Patrycja - absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, projektantka. Za organizację odpowiada Kirył - absolwent Zarządzania Kulturą i Mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze wnioski i poważne pisma na zmianę z bajkami. Prowadzi regularnie zajęcia i warsztaty. Razem postarają się sprawić, aby te parę godzin warsztatów zamieniło się w ciekawą podróż do kolorów widzianych palcami.
 
Centrum Sztuki Mościce
12 maja 2019 r.  godz. 14.00 - 16.30
Cena biletu: 30 zł/ osobę

Rezerwacja i zapisy: tel. 14 633 46 15, 14 633 46 21 (pn.- pt. w godz. 9.00- 15.00)   edukacja@csm.tarnow.pl 
Rezerwacja jest ważna 7 dni, gwarancją udziału w warsztatach jest wykupiony bilet.
Liczba uczestników: 20 osób
ul. Traugutta 1, 33 – 101 Tarnów

Fot. Źródło CSM

Komentarze...