Dwór Pendereckich w Lusławicach trafi pod opiekę państwa
access_time 2019-05-14 09:40:00
XVIII-wieczny dwór i ogród Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w przyszłości trafią pod pieczę państwa polskiego. List intencyjny w tej sprawie podpisali w poniedziałek w Lusławicach minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adam Balas.

Wolę przekazania dworu i arboretum (ogród dendrologiczny) Skarbowi Państwa wyrazili Pendereccy, którzy większą część czasu spędzają właśnie w Lusławicach. Cieszę się, że to wyjątkowe centrum twórczości jeszcze bardziej przyczyni się do rozwijania polskiej kultury. Dziękuję Państwu Pendereckim, że wyrazili wolę kontynuowania instytucji w nowej formule, poszerzonej o dwór i ogród dendrologiczny - powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Przyjęte w liście intencyjnym rozwiązania mają na celu ochronę integralności dziedzictwa prof. Krzysztofa Pendereckiego, poszerzenie spektrum działań Europejskiego Centrum Muzyki oraz poszerzenie oferty kulturalno-turystycznej Województwa Małopolskiego.

Dwór i ogród dendrologiczny mogą w ten sposób stać się częścią znajdującego się w Lusławicach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, będącego jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Europie, promującego Polskę i polską muzykę oraz stanowiącego miejsce integracji utalentowanej młodzieży z całego świata.

Fot. Wikimedia / Arianus

 

Komentarze...