Przyznano dotację na remont zabytkowej kapliczki
access_time 2019-05-14 12:03:00
Dzięki dotacji w konkursie wojewódzkim "Kapliczki Małopolski”, zabytkowa kapliczka przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem jeszcze w tym roku wróci na swoje miejsce przy ul. Tuchowskiej. Tarnów otrzyma na jej renowację siedem tysięcy złotych.

Kapliczka uległa zniszczeniu podczas wypadku samochodowego w 2016 r. Rok później miasto złożyło wniosek o dofinansowanie jej naprawy w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski”. W tym czasie dotacji nie udało się uzyskać. Podobnie było też przed rokiem. Dopiero w ramach tegorocznej edycji projektu Sejmik Województwa Małopolskiego zdecydował, że miasto na renowację kapliczki z ul. Tuchowskiej otrzyma dodatkowe środki.

Kapliczka Matki Boskiej z dzieciątkiem została wzniesiona w okolicach 1900 roku. Jest typowym przykładem lokalnej sztuki sakralnej, o charakterystycznych cechach trójkondygnacyjnych kapliczek z przełomu XIX i XX wieku.

Dodajmy, że na renowacje i prace konserwatorskie zabytkowych kapliczek samorząd województwa przeznaczy w tym roku łącznie 750 tysięcy złotych, dzięki czemu na terenie Małopolski wyremontowanych zostanie 77 kapliczek.

Komentarze...