Ogród - Bank Genów w Rzuchowej obudził się do życia
access_time 2019-05-15 12:21:00
Ogród Starych Odmian Banku Genów w Rzuchowej obudził się do życia z zimowego snu. Niedawno odbył się tam Dzień Otwarty, w którym wzięło udział 150 osób. Kolejną okazją do podziwiania ogrodu, który ma służyć ratowaniu i rozpowszechnianiu starych odmian roślin będzie Festiwal Święta Ogrodów, który zaplanowano na 6 czerwca.

Podczas Dnia Otwartego zrealizowano rękodzielnicze warsztaty wielkanocne, wykonano palmę i ozdoby wielkanocne. Zorganizowano też kreatywne zabawy, w czasie których poszukiwano jajek wielkanocnych, a także przeprowadzono gry i zabawy na świeżym powietrzu. 

Wspomniany ogród został stworzony przy Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej w gminie Pleśna. To miejsce, które jest przeznaczone zarówno dla grup szkolnych oraz turystów, jak i tych, którzy trudnią się rolnictwem bądź dla osób – pasjonatów ogrodnictwa. Każdy może odwiedzić ogród. Wymiana roślin z banku genów odbywa się zgodnie z zasadą „sadzonka za sadzonkę”. Ktoś „deponuje” kapitał w postaci roślin, żeby kolejne osoby mogły korzystać z „odsetek” natury, które zaowocują dla kolejnych osób odwiedzających bank genów w Rzuchowej.

Ogród jest podzielony na cztery grupy tematyczne: warzyw, kwiatów ozdobnych, ziół, a także krzewów i roślin owocowych – tzw. jagodnik. W części warzywnej posadzono m. in.: jarmuż, marchew, pietruszkę, buraki czerwone. Kwiaty ozdobne, to np.: ostróżka, rododendrony, liliowce, malwy. Wśród ziół znajdziemy chociażby: lawendę, szałwię, miętę w odmianach, melisę, rozmaryn, tymianek. A w jagodniku posadzono: truskawki starej odmiany senga sengana, maliny, porzeczki, agrest.

Warto odkryć ten niezwykły ogród usytuowany w obrębie zespołu dworsko-parkowego w Rzuchowej w konwencji historycznych założeń – wirydarza, czyli jednej z form aranżacji przestrzeni stosowanej w dworskich ogrodach. Tym bardziej, że przy okazji wizyty w Rzuchowej można poznać dawny wygląd polskiej wsi i założeń ogrodowych przy dworach Małopolski.

Najważniejszą misją inicjatywy jest zachowanie starych odmian roślin oraz promocja zdrowej żywności. To także szansa dla lokalnej społeczności na rozwój agroturystyki opartej o lokalne odmiany roślin uprawnych. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach tzw. Małego Grantu.

Ogród doskonale wpisuje się w działalność Centrum Produktu Lokalnego. – W naszej placówce prowadzimy działania mające na celu podtrzymywanie i promocję tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Działamy na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, jak również prowadzimy działania mające na celu ochronę i promocje zdrowia, zdrowego stylu życia, świadomego odżywiania i postaw przyjaznych środowisku – mówi Jan Czaja, ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA, które prowadzi Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej.

Komentarze...