Dialog Obywatelski z Elżbietą Bieńkowską
access_time 2019-05-20 16:22:00
W tarnowskim teatrze odbył się dziś otwarty Dialog Obywatelski, w którym wzięli udział unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego i przemysłu Elżbieta Bieńkowska, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz poseł PO-KO i były marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Spotkanie poświęcone było m.in. zbliżającym się wyborom europejskim, wykorzystaniu środków unijnych w regionie tarnowskim oraz możliwościach pozyskiwania ich w najbliższych latach.

Elżbieta Bieńkowska zauważyła, że wybory europejskie mają w Polsce niską frekwencję, która w poprzednich wyborach wyniosła ok. 24 proc., z czego w przedziale wiekowym 18 – 25, tylko 14 procent. To trzecie miejsce od końca w całej wspólnocie, za Polską są tylko Słowacja i Czechy. Przypomniała również, że Polska w ramach dotychczasowych budżetów unijnych otrzymała środki w wysokości o jakich żaden inny kraj europejski wcześniej nie marzył, stanowiące ok. dwóch procent polskiego PKB. - Nie zapominajmy o pieniądzach unijnych (…) Trzeba przypominać, że Polska daje do wspólnego worka unijnego mniej pieniędzy niż dostaje i przez kilka lat jeszcze tak będzie - ktoś nam daje pieniądze na infrastrukturę, trzeba o tym pamiętać - mówiła komisarz.

Rozmawiano także o tym, jak zmienił się Tarnów w ciągu 15 lat obecności w UE. Od czasu wejścia Polski do Wspólnoty do Tarnowa trafiło około 600 milionów złotych. Dzięki nim miasto inwestowało w drogi, obiekty sportowe i kulturalne, szkoły, jakość edukacji i opieki zdrowotnej. Prezydent Roman Ciepiela nie ukrywał, że ma kłopot z podsumowaniem tego czasu. - Zmieniło się tak dużo, że nie jestem w stanie wymienić wszystkich inwestycji. Jesteśmy w zmodernizowanym dzięki unijnym pieniądzom teatrze, jeździmy autostradą, która dzięki unijnemu wsparciu powstała, to wszystko jest dla ludzi. Najważniejsze jednak zmieniło się w naszych głowach. Uwierzyliśmy, że mamy wpływ na to, co się dzieje w Polsce i w Europie. Od dyskusji, choćby w sprawie czystego powietrza, przechodzimy do działań. Marek Sowa przypomniał natomiast, że najbardziej namacalną zmianą są otwarte unijne granice. - Jaki sprawdzian sensu istnienia UE byłby najlepszy? Właśnie zamknięcie granic.

Inicjatorem Dialogów Obywatelskich jest Komisja Europejska, która chce w ten sposób umożliwić szerokiej publiczności udział w debatach ze swoimi przedstawicielami. Celem jest dotarcie do obywateli wspólnoty z informacjami o bieżącej działalności KE oraz gromadzenie pytań i informacji od obywateli, które są następnie wykorzystywane przy okazji unijnych publikacji. Dialogi są organizowane od 2015 roku. Od tej pory odbyły się w ponad 400 miastach w całej UE.

 Fot. Paweł Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A