Festiwal Dalekosiężni 2019 - letnie spotkania podróżników w Tarnowie
access_time 2019-05-29 04:33:00
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na kolejną edycję festiwalu Dalekosiężni - letnie spotkania podróżników, która odbędzie się w dniach 15-16 czerwca.

15 - 16 czerwca 2019 r.  Centrum Sztuki Mościce

Planujmy wycieczki, wyprawy, podróże, słuchając niezwykłych opowieści zaproszonych gości. W programie festiwalu znani goście, filmy, wystawy, konkursy z nagrodami.

Każda podróż jest odkrywaniem nas samych

To klucz do zrozumienia świata, do zauważania i akceptowania innych kultur. Podróż powinna być dla nas czymś więcej niż tylko relaksem, odpoczynkiem i pośpiesznym rajdem po kolejnych atrakcjach turystycznych. To nowe doznania, doświadczenia, miejsca, smaki, zapachy czy znajomości. Każda poznana osoba zostawia w nas jakiś ślad. Człowieka powinna cechować nieustanna ciekawość, głód wiedzy, który wyraża się w stawianiu pytań, dociekaniu wszystkiego, uważnym spojrzeniu na świat i samego siebie. Życie o wiele więcej jest warte przeżyte odważnie. Nie bójmy się błądzić, bo i to jest częścią podróży. Każdy marsz zaczyna się od pierwszego kroku, a niektóre drogi nabierają uroku dopiero wtedy, gdy zdecydujemy się nimi podążyć. Zatem nie bójmy się żyć i zaplanujmy już dziś swoją przygodę. By Was zainspirować stworzyliśmy ten właśnie festiwal „Dalekosiężni” i już dziś zapraszamy do Centrum Sztuki Mościce.    

Program festiwalu:
15 czerwca 2019 r. (sobota):

godz. 15.00 - Miedzy dżunglą, a plażą - Adrianna Jarczyk
godz. 16.30 - Kross The Himalaya (Rowerem przez najwyższe przełęcze świata) - Marcin Korzonek
godz. 18.00 - Urzekający Laos - Piotr Wnuk 
godz. 19.30 - Starszyzna świata - Szymon „Stafa” Stawski
godz. 21.00 - film „Blue Heart” (44')

16 czerwca 2019 r. (niedziela):
godz. 15.00 - Adventure Racing, sposób na realizację marzeń, nie tylko sportowych - Artur Kurek
godz. 16.30 - Do wnętrza Gujany Francuskiej - Tomasz Owsiany
godz. 18.00 - Namibia. Przez pustynie i busz - Anna i Krzysztof Kobusowie
godz. 19.30 - Robię to, co kocham. Ty też możesz! - Andrzej Budnik
godz. 21.00 - film „In the Starlight” (53')

15 czerwca

  • godz. 15.00 - Kostaryka. Miedzy dżunglą, a plażą - Adrianna Jarczyk

W scenerii rajskich plaż Ada opowie o tym, co takiego kryje w sobie Kostaryka i jaka jest życiowa filozofia jej mieszkańców. Poznamy też chłopaka o imieniu Jose, który od 2 lat mieszka w namiocie na plaży. Skąd się tam wziął i w jaki sposób żyje? Ta historia z pewnością chwyci za serce i skłoni do refleksji.
Ada już w wieku 19 lat opuściła rodzinny Tarnów i wyjechała na studia za granicę. W jej krwi od zawsze płynie przygoda i teraz właśnie mijają trzy lata odkąd rzuciła pracę na kierowniczym stanowisku by podróżować po świecie. Najwięcej czasu spędziła w Ameryce Środkowej, gdzie eksplorowała dzikie dżungle i rajskie plaże, ale również zwiedzała kraje, które (często niesłusznie) nazywane są najniebezpieczniejszymi krajami świata. Ada podróżuje bez pośpiechu i bez planu, a najczęściej prowadzą ją, jak sama mówi, znaki od Wszechświata. Oprócz poznawania ludzi, uwielbia ekstremalne przygody. Na swoim koncie ma m.in. skok ze spadochronem w Dubaju, zjazd z wulkanu w Nikaragui, przepłynięcie Morza Karaibskiego jachtostopem z Kolumbii na Florydę, pływanie z rekinami w Tajlandii, i zjazd tyrolski w Hondurasie 300 metrów nad ziemią.

  • godz. 16.30 - Kross The Himalaya (Rowerem przez najwyższe przełęcze świata) - Marcin Korzonek

Jest to to opowieść o samotnej rowerowej wyprawie przez jedną z najsłynniejszych dróg na świecie – ze Srinagaru do Leh oraz z Leh do Manali. Prelegent przejechał 1300 km przez indyjską część Himalajów zwanych Małym Tybetem. Pokonał 10 przełęczy o wysokości ponad 3000 m, z czego cztery mierzyły ponad 5000 m n.p.m. Autor opowie m.in. o słynnej przełęczy Khardong La (5360 m), która do niedawna była uznawana za najwyższą przejezdną przełęcz na świecie. W czasie spotkania dowiemy się też dlaczego ta niebezpieczna droga została utworzona przez indyjską armię i jest otwarta tylko kilka miesięcy w roku oraz jak się jeździ na rowerze gdy w powietrzu znajduje się tylko połowa tlenu. 

Marcin Jakub Korzonek – ur. 1974 – instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf, redaktor naczelny portalu wRower.pl – Rowery od A do Z.  Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kółkach z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 22 lat zorganizował 18 wypraw rowerowych i odwiedził ponad 40 krajów na trzech kontynentach. Jego pasją są pustynie. Ma na swoim koncie przemierzenie na rowerze osiem z nich: Saharę w Tunezji, Syryjską, Gobi w Mongolii, Kara-Kum i Kyzył-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie, Synaj w Egipcie, Negev w Izraelu oraz najgorętsze miejsce na ziemi – Pustynię Danakilską w Etiopii.

  • godz. 18.00 - Urzekający Laos - Piotr Wnuk

Jednym z etapów mojej czteromiesięcznej podróży po Indochinach był Laos, kraj przesycony buddyzmem, zamieszkały przez niesłychanie serdecznych, bezinteresownie pomocnych, przesympatycznych ludzi. Opowiem, dlaczego podróż lokalnym transportem potrafi trwać nawet dwanaście godzin zamiast przewidzianych sześciu, dlaczego czasem jest problem kupić coś w sklepie, bo właściciel akurat… śpi. Wspomnę o tym czy łatwo jest podróżować autostopem, gdzie spać i jak jeść „lepki ryż”.

Opowiem o swoich przygodach (m.in. o tym jak mrówki wygryzły podłogę i weszły w nocy do mojego namiotu oraz o tym, jak podczas podróży łodzią po rzece Nam Ou, wraz z moim kompanem z Syberii Dmitrijem, wywróciła nam się łódka i musieliśmy być wyciągnięci na brzeg przez mieszkańców okolicznych wiosek). Powiem także o tym jak komercyjna turystyka wpływa na postrzeganie ludzi zachodu przez Laotańczyków i jaki wpływ ma na nich samych. Postaram się również opowiedzieć na pytanie dlaczego Laos od wielu lat pozostaje krajem zapóźnionym gospodarczo i ekonomicznie i co miało na to największy wpływ.

Dowiecie się jak mieszkałem kilka dni w animistycznej wiosce na Płaskowyżu Bolaven, o zwyczajach jej mieszkańców, o składaniu ofiar, o tym jak smakują niektóre insekty, które dla mnie przyrządzali. Powiem też o tym jak mieszkałem kilka dni w wiosce Ban Na w północnym Laosie i podpatrywałem codzienne życie mieszkańców tej i kilku innych wiosek, które znajdowały się w pobliżu, jak łowiłem z nimi ryby, jak pomagałem przyrządzać potrawy, jak wytwarza się lokalny alkohol i jak wyrabia się cegły chałupniczym sposobem.

Piotr Wnuk – pasjonat podróży w stylu wagabundy, przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów, m. in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany i wiele innych. Uwielbia schodzić z utartych szlaków i szuka miejsc niekomercyjnych, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe życie, na co dzień.

  • godz. 19.30 - Starszyzna świata - Szymon „Stafa” Stawski

W 2,5 roku przemierzył Azję południową docierając lądem do Birmy. Po drodze poznając mniejszości etniczne takich krajów jak Kazachstan, Tadżykistan, Uzbekistan, Kirgistan, Iran, Pakistan, Chiny czy Indie. Swoją życiową wędrówkę poświęcił starym kulturom, stawiając na mapie punkty w miejscach, w których żyją reprezentanci ostatnich „dzikich plemion”. Podczas drogi poznawał tradycje, wartości moralne i sposoby na życie ostatnich bastionów autentyzmu. Ludzi, których mądrość najczęściej przekazywana była za pomocą słowa, a wiedza niesiona z pokolenia na pokolenie. Była to doskonała nauka, pozwalająca spojrzeć na życie okiem „starszyzny świata”. Taki też tytuł nosi wystawa fotografii, towarzysząca spotkaniu z autorem. 

Szymon (Stafa) Stawski – od piętnastu lat ciągle w trasie. Realizując wszystkie swoje ekspedycje przekroczył 110 granic państw rozlokowanych na 6 kontynentach. Pewnego dnia uświadomił sobie, że tak jak w życiu Tony'ego Halika, tak i w jego, podróż może właściwie nigdy się nie kończyć. W ten sposób zrodziła się idea wieloletniej wyprawy dookoła globu lądem. Zostawiając za sobą wszystkie schematy, postanowił dosłownie zostać obywatelem świata. Przekształcił swoje mieszkanie w domek na kółkach, przez okno którego co dzień rozciąga się inny widok i wyruszył w nieznane.

  • godz. 21.00 - film „Blue Heart” (44'), reż:Britton Caillouette, 2018, USA

Półwysep Bałkański jest ostatnią w Europie ostoją dzikich rzek. Nieubłagany rozwój technologii hydroenergetycznych grozi niestety zniszczeniem kultury i ekologii tego dzikiego regionu. Jeśli zawiodą wysiłki lokalnej opozycji, to szumiące strumienie i bystre rzeki zostaną zamknięte w betonowych okowach ponad 3 tysięcy zaplanowanych tam. Aktywiści działający wzdłuż brzegów rzek w sześciu krajach oraz europejskie organizacje pozarządowe (takie jak Riverwatch) walczą ze skorumpowanymi rządami, wspieranymi przez ogromne sumy zagranicznych pieniędzy. Film "Blue Heart" dokumentuje bitwę o albańską Vjosę, największą rzekę bez tam w Europie. Pokazuje też wysiłek włożony w ratowanie zagrożonego gatunku rysia bałkańskiego w Macedonii oraz miesięczny protest mieszkanek Kruščicy w Bośni, domagających się dostępu do jedynego źródła wody pitnej w okolicy. Historie te uświadamiają grożącą temu rejonowi największą katastrofę ekologiczną w Europie.

16 czerwca 2019 r. 

  • godz. 15.00 - Adventure Racing, sposób na realizację marzeń, nie tylko sportowych - Artur Kurek

Związany z górami i sportem w każdej możliwej postaci. Wspinacz, ultramaratończyk, zawodnik polskich teamów w międzynarodowych rajdach przygodowych, triathlonista. O sobie samym pisze:

"Startowałem w rajdach adventure na całym świecie: Southern Traverse w Nowej Zelandii, EcoMotion w Brasylii, Wilderness Scotland, Adrenalin Rush Scotland, Explore Sweden Monster, The Raid World Championship w Kanadzie, Subaru Primal Quest w Kalifornii, Abu Dhabi Adventure Challenge, Adventure Racing European Championships. Moje serce jest ciągle w górach i rajdach adventure, stąd właśnie moje obecne zamiłowanie do triathlonów extremalnych: Celtman Extreme Scottish Triathlon, czy znana wszystkim Harda Suka Ultimate Triathlon Challenge".
Podczas Festiwalu opowie o wszystkim co związane z hasłem Adventure Racing.

  • godz. 16.30 - Do wnętrza Gujany Francuskiej - Tomasz Owsiany

Gujana Francuska: niepozorny skrawek Ameryki Południowej, część Francji i Unii Europejskiej. Dzika i piękna przyrodniczo, trudna logistycznie. Mozaika kultur i plątanina problemów. Zakątek, którego większość świata zdaje się nie dostrzegać, a sama Francja konsekwentnie nie rozumieć. Tomasz Owsiany w trakcie samotnej czteromiesięcznej podróży reporterskiej podjął pierwszą w Polsce próbę przekrojowego, a zarazem dogłębnego spojrzenia na ten fragment świata.

Pracując piórem i maczetą, zgłębiał gujańską rzeczywistość. U ciemnoskórych Maronów uczestniczył w ceremonii przesłuchania zmarłego i poznawał wielowymiarową sztukę ludową tembe. Żyjąc z Indianami Teko i Wayana, obserwował skutki ich postępującej modernizacji. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult cargo. U Indian Wayampi, w najbardziej oddalonej wsi w kraju, przekonał się, jak silna potrafi być niechęć wobec fotografii. U Hmongów, w sadach, przy siekaniu mięsa i rodzinnym świętowaniu, gromadził historie ich ucieczki z ogarniętego wojną Laosu i oswajania obcej, gujańskiej ziemi. Poznawał również ostatnie rodziny hmongijskich animistów. Nad rzeką Maroni pomieszkiwał w artystycznym squat’cie wśród francuskich outsiderów.

W miastach na wybrzeżu odnalazł rodzinę Kreoli wysiedlonych przymusowo przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego, a z biura prasowego samego Centrum śledził odpalenie rakiety Ariane 5. Przeniknął też do brutalnego świata garimpeiros: nielegalnych poszukiwaczy złota ‑ najgroźniejszej siły i największej „plagi” gujańskiego interioru.

Na ile zła sława garimpeiros jest uzasadniona? Co popycha tak wielu młodych Amerindian do samobójstw? Dlaczego Centrum Kosmiczne częściej frustruje niż inspiruje Gujańczyków i czy da się zachować swoją tożsamość etniczną, nie rezygnując z bagietek z serem? To, między innymi, ze swadą, precyzją i humorem, postara się wyjaśnić autor pokazu.

Tomasz Owsiany – (1984) urodzony w Toruniu,  filolog z wykształcenia i powołania. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Publikował m.in. w miesięczniku „Poznaj Świat”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Kontynentach”. Autor książek „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” oraz „Pod ciemną skórą Filipin”, uhonorowanej w 2018 roku Nagrodą Magellana oraz nominowanej do Nagrody im. Beaty Pawlak. Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawę „Pod ciemną skórą Filipin”, wyróżnioną także w kategorii "Podróż". Jego najnowszy projekt reporterski „Do wnętrza Gujany Francuskiej” otrzymał wyróżnienie na Kolosach (za rok) 2018.

Tomasz spędza długie miesiące w każdym z opisywanych przez siebie krajów. Przed wyjazdem uczy się również lokalnych języków. W swoich podróżach stawia na niespieszną integrację z miejscowymi społecznościami i zgłębianie istotnych tematów społeczno-kulturowych. Stara się być czynnym uczestnikiem codziennych i niecodziennych zdarzeń. W 2018 i 2019 roku spędził łącznie pięć miesięcy w Gujanie Francuskiej, gromadząc kolejny materiał reporterski.

  • godz. 18.00 - Namibia. Przez pustynie i busz - Anna i Krzysztof Kobusowie

Namibia bywa nazywana „Arid Eden” – pustynnym rajem. Z kilku wypraw powstała opowieść o miejscach, ludziach, spotkaniach. Podczas pokazu wyruszymy na pomarańczowe wydmy pustyni Namib, poznamy tajemnicze magiczne kręgi i sprawdzimy kto kryje się w piasku. Bezkresne drogi powiodą nas Wybrzeżem Szkieletów i do niedostępnego Kaokolandu. Odwiedzimy kolonię uchatek i pojedziemy na safari w poszukiwaniu wielkiej piątki (a także piątki małej, brzydkiej i nieśmiałej!). Dowiemy się czemu „latający banan” jest optymistą, co wikłają wikłacze i dlaczego hałaśnik jest kiepskim kompanem. Zamiast szukać pustynnych słoni będziemy dzielić z nimi obóz, a lwy sprawią nam sporą niespodziankę. Zobaczymy największy baobab (w którym była poczta, kościół, więzienie i pub) oraz wodospady Epupa i Ruacana pełne wody (co jest rzadkim wydarzeniem!). Kobiety Himba powiedzą jak dbać o siebie bez wody, Buszmeni podzielą się sekretami buszu zaś Damara odkryją ciekawostki ludowej medycyny (czy wiesz, jak zdrowa jest kupa słonia?!). Poznamy też waleczny lud Herero – ich kobiety słyną z sukni do ziemi, w których wyglądają jak królowe! Spotkamy Men of Stone – kamiennych wędrowców i spojrzymy prosto w oczy gepardom. 

Anna i Krzysztof Kobusowie - piszą, fotografują, prowadzą warsztaty dla dzieci i multimedialne prezentacje od przedszkola do seniora. Ona: zodiakalny lew, urodzona optymistka, której szklanka jest zawsze do połowy pełna (najchętniej czegoś dobrego ;) Ciągnie ją do Afryki gdzie pilotuje wyjazdy, a ukochanym miejscem stała się Namibia. On: lubi zdjęciowe wyzwania, jak nie fotografuje pod wodą to jest zalatany dronem. Prowadzi strony malypodroznik.pl i travelphoto.pl. Razem napisali i zilustrowali wiele książek, w tym serię kreatywnych przewodników dla dzieci „Podróżowniki”. Ich najnowszą książką jest Namibia „Przez pustynię i busz” więcej: travelnamibia.pl

  • godz. 19.30 - Robię to, co kocham. Ty też możesz! - Andrzej Budnik 

Od kiedy pamiętam, zawsze chciałem poznawać świat. Wiedziałem, że nikt mi tego nie udostępni za darmo, a podróże przecież kosztują. Będąc jeszcze na studiach, zacząłem zastanawiać się, co zrobić, aby praca z jednej strony pozwalała mi realizować swoje pasje, ale ciągle była przyjemnością, a nie przekleństwem każdego dnia. 

Od blisko 20 lat podróżuję i żyję z pisania, fotografii i opowiadania o świecie. Prowadzę swoją firmę i realizuję się w kreatywnych projektach, w których wykorzystuję połączenie nowych technologii i Internetu, co pozwoliło mi odwiedzić ponad 60 krajów na świecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić, aby z życia czerpać garściami, a praca sprawiała frajdę - przyjdź na niedzielne spotkanie!

Andrzej Budnik - alternatywny podróżnik, zapalony bloger i geek technologiczny. Połączenie tych dziedzin sprawia, że w podróż przez australijski interior czy nowozelandzkie góry zabiera do plecaka drona, który pozwala mu przywieźć niepublikowane nigdzie wcześniej zdjęcia i oryginalne ujęcia wideo. Swoją duszę zaprzedał górom w północnym Pakistanie i tadżyckim Pamirze, które odkrywał podczas 4-letniej podróży lądowej przez Azję i Australię. Od wielu lat zaangażowany w aktywizację polskiego środowiska podróżniczego. Założyciel i obecnie współautor najstarszego, aktywnego bloga podróżniczego w Polsce – www.LosWiaheros.pl.

  • godz. 21.00 - film „In the Starlight” (53'), reż: Mathieu Le Lay, 2017, Francja

W środku nocy, gdy wszyscy śpią, fotograf outdoorowy Paul Zizka wyrusza w plener w poszukiwaniu najbardziej rozgwieżdżonych nieboskłonów na świecie. Aby zrobić niezwykłe zdjęcia oświetlonych gwiazdami krajobrazów, zostawia swój dom w kanadyjskich Górach Skalistych i rusza w stronę dzikich, pustynnych wydm Namibii oraz odległych lodowców Grenlandii. Paul musi pogodzić żądzę przygód, pracę i fotograficzną pasję z oddaniem rodzinie. „In the Starlight” to bardzo osobisty portret kanadyjskiego fotografa i jego poszukiwań nocnego nieba. Mówi też, czego przesiadywanie pod gwiazdami nauczyło Paula na temat życia, miłości, przygody i miejsca, jakie zajmujemy we wszechświecie. 

Wystawy:
1. Starszyzna świata – wystawa fotografii Szymona Stawskiego
2. Historie – wystawa fotografii Pawła Zgrzebnickiego

Nagrody:
Dla uczestników festiwalu przygotowano listę nagród do wygrania.


Centrum Sztuki Mościce
15 - 16 czerwca 2019 r. Antresola - miejsca nienumerowane
Ceny biletów: sobota - 25 zł, niedziela - 25 zł

Karnet na wszystkie wydarzenia - 40 zł
Sprzedaż biletów: on-line: www.csm.tarnow.pl i Kasa CSM
ul. Traugutta 1, 33 - 101 Tarnów
tel. 14 633 46 04

Fot. Prywatne archiwum, Szymon Stawski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A