Gaz-System otworzył nową siedzibę w Pogórskiej Woli
access_time 2019-05-24 17:37:00
W Pogórskiej Woli (gmina Skrzyszów) została otwarta nowa siedziba tarnowskiego oddziału Gaz-System. Spółka będzie tam koordynować projekty m.in. związane z realizacją węzła przesyłowego na budowanych gazociągach, które połączą Baltic Pipe oraz Terminal LNG ze Słowacją i Ukrainą.

Obszar działania tarnowskiego oddziału obejmuje swoim zasięgiem cztery województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie. Całkowita ilość przesyłanego przez Gaz-System gazu w 2018 roku wynosiła 17,2 mld m3, natomiast przez tutejszy oddział – 5,8 mld m3.

- Średnio każdego roku przez oddział w Tarnowie przepływa około 37 procent całego gazu przesyłanego w naszej spółce. To potwierdza jak ważną rolę odgrywa w regionalnym rynku gazu – mówił Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

Potrzeba sprawnego zarządzania dynamicznie rozwijającym się systemem przesyłowym oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony obiektów Gaz-System były podstawą decyzji zarządu spółki do usytuowania zaplecza technicznego i administracyjnego w jednej lokalizacji. Zgodnie z założeniami w Pogórskiej Woli docelowo znajdą się: siedziba oddziału spółki, terenowa jednostka eksploatacji, tłocznia gazu, gazowe pogotowie techniczne, centralne archiwum oraz magazyn, a także Laboratorium Pomiarów Jakości Gazu.

Na razie zrealizowano pierwszy etap budowy całego kompleksu w Pogórskiej Woli – oddano do użytku okazały biurowiec.

Dodajmy, że obecnie tarnowski oddział zarządza kilkoma kluczowymi inwestycjami o łącznej długości ok. 400 km. M.in. budową gazociągu Strachocina – Pogórska Wola o długości ok. 97 km, który umożliwi przesył gazu z Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu na Podkarpacie oraz dalej na Słowację. Pozwoli również na transport gazu w stronę Ukrainy czyli kierunku odwrotnym do obecnego. Poza tym bezpośrednie połączenie gazowego Korytarza Północ – Południe z Podziemnym Magazynem Gazu Strachocina podniesie bezpieczeństwo dostaw paliwa do klientów w województwach podkarpackim i małopolskim.

Komentarze...