Wybory do PE: PiS - 45,56 proc., Koalicja Europejska - 38,30 proc.
access_time 2019-05-25 11:44:00
43 proc. obywateli wzięło udział w dzisiejszych wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondaży exit poll. Dla porównania w wyborach w 2014 roku do urn poszło 23,83 proc. uprawnionych do głosowania. Wśród regionów liderem jest Małopolska, gdzie do urn wyborczych poszło 49,19 proc. W Tarnowie frekwencja wyniosła 45,32%.

Polacy w niedzielę wybrali posłów do Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała w poniedziałek rano dane po podliczeniu 99,31 proc. głosów. Zgodnie z nimi Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 45,38 proc. głosów, a Koalicja Europejska 38,47 proc. Na kolejnym miejscu znalazła się Wiosna, z wynikiem 6,06 proc. Z kolei komitet Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy nie przekroczyła wymaganego progu wyborczego.

Frekwencja w całym kraju wyniosła 45,68 proc.

- Historyczny wynik PiS w wyborach do europarlamentu i piąte zwycięstwo z rzędu są najlepszym dowodem, że Polacy chcą dobrej zmiany nie tylko w Polsce, ale i w Europie - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyła 27 mandatów w Parlamencie Europejskim, Koalicja Europejska - 22, Wiosna Biedronia- 3. PiS zwyciężyło w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim, poza okręgiem obejmującym Warszawę i osiem powiatów. Z kolei Koalicja Europejska uzyskała lepszy wynik w województwach: opolskim, dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Wśród polityków PiS mandaty otrzymali: Anna Fotyga, Kosma Złotowski, Karol Karski, Krzysztof Jurgiel, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk, Witold Waszczykowski, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Andżelika Możdżanowska, Elżbieta Kruk, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca, Beata Szydło, Ryszard Legutko, Patryk Jaki, Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Anna Zalewska, Beata Kempa, Joachim Brudziński, Elżbieta Rafalska i Dominik Tarczyński.

Z list Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego dostali się: Janusz Lewandowski, Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Tomasz Frankowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Jarosław Kalinowski, Marek Belka, Ewa Kopacz, Leszek Miller, Krzysztof Hetman, Elżbieta Łukacijewska, Róża Thun, Adam Jarubas, Jerzy Buzek, Marek Balt, Jan Olbrycht, Janina Ochojska-Okońska, Jarosław Duda, Bogusław Liberadzki i Bartosz Arłukowicz.

Europosłami Wiosny zostali: Robert Biedroń, Sylwia Spurek i Łukasz Kohut.

W Małopolsce na PiS głosowało 51,9 proc., a na Koalicję Europejską 30,9 proc. Nasze województwo w Parlamencie Europejskim będą reprezentować Beata Szydło, Patryk Jaki, Ryszard Legutko, Dominik Tarczyński, Arkadiusz Mularczyk, Róża Thun i Adam Jarubas.

Komentarze...