Darmowy bilet na pociąg i za złotówkę do instytucji kultury dla opozycjonistów
access_time 2019-06-05 06:53:00
Koleje Małopolskie podjęły decyzję o bezpłatnych przejazdach dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. 100-procentowa ulga ma obowiązywać od początku lipca. Z kolei zarząd Województwa Małopolskiego wyszedł z inicjatywą wprowadzenia dla tej samej grupy specjalnego biletu do instytucji kultury za symboliczną złotówkę.

Uprawnionymi do zniżki są działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych wymienieni w ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. 2018 poz. 690 ze zm.). Ulga 100-proc. obowiązywać będzie od początku lipca we wszystkich pociągach obsługiwanych przez „Koleje Małopolskie” sp. z o.o. przewidzianych w rozkładzie jazdy. Obecnie Spółka Koleje Małopolskie obsługuje połączenia na liniach: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Lotnisko, SKA2 Kraków Główny – Miechów/Sędziszów, SKA3 Kraków – Tarnów i dalej w kierunku Jasła, Nowego Sącza i Krynicy oraz na linii Kraków Główny – Zakopane (w okresie wakacyjnym).

Warunkiem stosowania ulgi jest przejazd na podstawie biletu jednorazowego oraz legitymacji działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Natomiast zarząd Województwa Małopolskiego wyszedł z inicjatywą stworzenia specjalnego biletu do instytucji kultury, z którego będzie mogła skorzystać ta sama grupa już od czerwca.

Prawo do ulgi przysługuje na podstawie legitymacji wydawanej przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jak informuje Michał Drewnicki, rzecznik marszałka, wyjątkiem będą wstępy do kin, gdzie ceny biletów uzgadniane są z dystrybutorem.

Komentarze...