Bezpłatne badania w kierunku czerniaka i raka skóry w szpitalu św. Łukasza
access_time 2019-06-05 05:07:00
Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie zaprasza na bezpłatne badania w kierunku wczesnego wykrywania stanów przedczerniakowych i czerniaka skóry w ramach Dnia Walki z Czerniakiem.

- Akcja ma na celu zachęcić nas do obserwowania i badania niepokojących znamion. Czerniak jest najbardziej złośliwym nowotworem skóry. Szansa jego wyleczenia jest tym większa im wcześniej zostanie wykryty, wycięcie stanów przedczerniakowych zapobiega zachorowaniu na czerniaka - przypomina dyrektor szpitala Anna Czech.

W Polsce co roku wykrywa się około 3 tysięcy nowych zachorowań na ten wyjątkowo groźny i złośliwy nowotwór. Niestety większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany są już zaawansowane, stąd tak wysoka śmiertelność. Niepokoić powinny znamiona przede wszystkim duże, które zmieniają kształt i barwę, zaczynają swędzieć, chodzi również o te na dłoniach i stopach. Im wcześniej pokażemy podejrzane znamię lekarzowi tym większa szansa na całkowite wyleczenie i uniknięcie groźnych powikłań. Podstawowym powodem powstania czerniaka jest nadmierna ekspozycja skóry na słońce oraz sztuczne promieniowanie, jakie występuje m.in. w solariach.

Badania przeprowadzone będą w piątek (7 czerwca) od godz.15.00 w Poradni Onkologicznej na I piętrze. Udział w akcji wymaga wcześniejszej rejestracji pod nr tel. 14 63 15 859 (w godz. 7:00-14:00 od poniedziałku do piątku). Liczba pacjentów ograniczona.

Komentarze...