Dlaczego zginęła Iwona? Przegląd prasy
access_time 2019-06-05 11:00:00
Tematem okładkowym tygodnika "Temi" jest nierozwiązana sprawa zabójstwa Iwony Cygan ze Szczucina. W numerze wywiad z Moniką Górą, autorką książki "Miasteczko zbrodni". Z kolei dzisiejsza "Gazeta Krakowska" zastanawia się, kto pokieruje tarnowską sceną od nowego sezonu. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy.

W dzisiejszym wydaniu tygodnika "Temi" możemy przeczytać m.in. rozmowę z Moniką Górą o zagadce brutalnego morderstwa Iwony Cygan sprzed 21 lat:

  • Ktoś ciągle chroni zabójców Iwony

Rozmowa o reporterskim śledztwie z Moniką Górą, autorką książki „Miasteczko zbrodni” i fragmenty książki.  - Obawiam się, że jak we wszystkich dużych aferach w Polsce, ukarani zostaną tylko bezpośredni wykonawcy, a ci którzy pilnowali, żeby sprawa nie wyszła przez dwadzieścia lat, nie zostaną nawet wskazani - mówi w rozmowie z Wiesławem Ziobro, Monika Góra. - Zaskoczyło mnie, że w tak małym miasteczku, jakim jest Szczucin, potrafiła się rozrosnąć tak silna przestępcza pajęczyna, być może nawet międzynarodowa. Zaskoczyło mnie, że lokalni bandyci byli w stanie zastraszyć tak wiele osób. Zdziwiła mnie łatwość, z jaką funkcjonariusze publiczni dali się wciągnąć w te sidła. Wreszcie zaskoczyło mnie, że w Szczucinie wciąż są osoby, które uważają, że to Iwona jest winna. Jest winna tego, że zginęła. Stopień zakłamania niektórych ludzi jest nieprawdopodobny.

  • Podwyżki odłożone, ale nie na długo

Tarnowianie nie muszą na razie sięgać głębiej do portfela. Podczas majowej sesji miejscy radni nie zajęli się projektami uchwał, których przyjęcie oznaczałoby m.in. wyższe stawki za odbiór śmieci czy wzrost opłat za parkowanie w centrum miasta. Uznali, że propozycje prezydenta wymagają dopracowania i szerszych konsultacji, i wykreślili je z porządku obrad.

  • Deszcz utrudniał remont Rynku

Na kilka dni trzeba było przerwać prace remontowe prowadzone na tarnowskim Rynku. Deszcz utrudniał zwłaszcza wykonywanie sieci cieplnej do kamienic, okalających plac. Jednak zdaniem miejskich urzędników te komplikacje w niewielkim stopniu mogą opóźnić realizację inwestycji.

 


Z kolei w najnowszym wydaniu "Gazety Krakowskiej" m.in. o rozpisanym konkursie na dyrektora teatru:

  • Dyrektor teatru do wymiany?

Duże zaskoczenie wywołała decyzja prezydenta Romana Ciepieli o rozpisaniu konkursu na dyrektora Teatru im. Ludwika Solskiego. Ostatni casting na szefa tarnowskiej sceny miał miejsce jedenaście lat temu. Wygrał wówczas Edward Żentara. W skład komisji konkursowej wejdzie dziewięć osób. Troje wyznaczy miasto, po dwóch przyślą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związki zawodowe z teatru oraz organizacje twórcze. Na razie wiadomo tylko, że obecny dyrektor, Rafał Balawejder zamierza stanąć w konkursowe szranki.

  • W autobusach MPK nie będzie tak gorąco

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Tarnowie zmienia zasady włączania klimatyzacji w swoich pojazdach. Jazda miejskimi autobusami ma być od teraz w okresie letnim przyjemniejsza. Dotychczas urządzenia były włączane przez kierowców od maja do września jeśli temperatura o godz. 10. przekraczała 20 stopni Celsjusza. Po zmianie zasad będzie uruchamiana o dowolnej porze dnia, gdy temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza. Kierowcy będą mogli włączać  klimatyzację już od kwietnia.

Komentarze...