Można się już zapoznać z projektem uchwały krajobrazowej
access_time 2019-06-06 06:40:00
Projekt uchwały krajobrazowej, która ma wprowadzić zasady, porządkujące umieszczanie reklam w przestrzeni miejskiej, został wyłożony do publicznego wglądu. Z jego treścią można się zapoznawać do 26 czerwca w siedzibie Urzędu Miasta Tarnowa oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, a uwagi mieszkańców będą przyjmowane do 10 lipca.

Projekt wprowadza w mieście sześć stref, w których określono rygorystyczne zasady umieszczania reklam i szyldów. Taką możliwość dała samorządom uchwalona w 2015 roku w sejmie ustawa krajobrazowa. Zgodnie z tarnowskim projektem uchwały, miasto zostało podzielona na 6 stref. Przykładowo: strefa A to rynek, gdzie uchwała dopuszcza tylko umieszczanie szyldów, z parasole ogródków kawiarnianych muszą być w kolorze białym i ecru. Każdy lokal może mieć tylko jeden stojak z menu, wykonany z metalu, drewna, szkła lub kamienia naturalnego, a a ich wysokość nie może przekraczać 1,25 metra. Strefa B, w której obowiązują podobne zasady, obejmuje ulicę Żydowską. W pozostałych czterech strefach zasady są mniej rygorystyczne, niemniej dokładnie określają warunki sytuowania szyldów i reklam, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów, z jakich mogą być wykonane. Jest też nakaz stosowania kolorystyki komponującej się z budynkiem i otoczeniem. Projekt uchwały przewiduje również zakaz umieszczania reklam na budynkach zabytkowych i ogrodzeniach, nie będzie można także stosować oświetlenia migającego lub pulsacyjnego. Bilbordy będą mogły być umieszczane wyłącznie w strefie F, a ich powierzchnia nie będzie mogła przekraczać 12 metrów kwadratowych.

Projekt uchwały jest wyłożony do publicznego wglądu w Wydziale Infrastruktury Miejskiej przy ulicy Mickiewicza 6, w pokoju 213, w godzinach od 7.30 do 15.30. Uwagi mieszkańców będą przyjmowane do 10 lipca. Można je składać na piśmie na adres wydziału lub przysyłać mailem: krajobraz@umt.tarnow.pl. Powinny zawierać imię i nazwisko albo nazwę jednostki organizacyjnej oraz adres nieruchomości, której dotyczy uwaga.

O tym, w jakim kształcie i czy w ogóle uchwała zostanie podjęta, radni zadecydują podczas wrześniowej sesji. Jeśli nowe regulacje wejdą w życie, właściciele firm będą mieli rok, aby się do nich dostosować. Jeśli tego nie zrobią, będą karani mandatami.

Komentarze...