Poczuj radość zbierania! Portal dla rolników, sadowników i konsumentów przyjmuje ogłoszenia na sezon 2019
access_time 2019-06-07 12:56:00
Truskawki, maliny, borówki, czereśnie, brzoskwinie, jabłka, winogrona - m.in. na zbiór takich owoców rolnicy będą mogli łatwo zaprosić rodziny i osoby indywidualne, dzięki stworzonemu przez tarnowian portalowi Myzbieramy.pl.

Myzbieramy.pl to pierwszy tego typu portal w Polsce, który łączy rolników, sadowników z osobami, które dla siebie chcą pozbierać owoce lub warzywa. Pomysł ten od dawna z powodzeniem funkcjonuje w innych krajach, np. na polach truskawkowych Szkocji, a także innych krajach Europy. Inicjatywa Mirosława Biedronia, pomysłodawcy i realizatora tego projektu, wpisuje się w ideę skrócenia łańcucha dystrybucji żywności „prosto z pola na stół”. Żywność może być zdrowsza, tańsza i wyższej jakości. Osobisty zbiór płodów rolnych to także gwarancja źródeł ich pochodzenia, obserwacji warunków, w jakich jest wytwarzana, a także budowanie dobrych relacji między konsumentem a producentem. Dla wielu ludzi, zwłaszcza młodzieży, jest to także szansa poznania pracy na roli oraz budowania szacunku do jej trudu. Projekt doskonale wpisuje się także w wiele innych współczesnych haseł, takich jak: „myśl globalnie - jedz lokalnie”, „najlepszą dietą jest ruch i praca” itp.

Portal właśnie rozpoczął przyjmowanie ogłoszeń na sezon 2019. Zaproszenia są publikowane darmowo, a rolnik może w dowolnym momencie poprawić wpis, dodać nowe zdjęcia lub zmienić cenę.

- Dzięki portalowi rolnicy łatwo nawiązują kontakt z osobami, które chcą dla siebie pozbierać owoce, warzywa. Wówczas obie strony zyskują, bo gospodarz dostaje za płody rolne więcej niż w sprzedaży hurtowej, a osoba zbierająca płaci za nie taniej niż w sklepie. Takie rozwiązania sprawdzają się od lat w gospodarstwach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA - podkreśla Mirosław Biedroń.

Celem przedsięwzięcia jest także zachęcenie do powrotu do natury i odkrycia radości ze zbierania owoców i warzyw. Nieprzypadkowo hasło portalu brzmi: "Poczuj radość zbierania". Wyjazd na zbieranie czereśni można wspaniale połączyć z aktywnym spędzeniem czasu na świeżym powietrzu i zacieśnianiem więzi rodzinnych.

MyZbieramy.pl ma też sprawić, by do rzadkości należały sytuacje, gdy rolnikowi nie opłaca się zbierać owoców czy warzyw i pozostawia je na polu. Portal wspiera lokalnych rolników, bo zapłata następuje od razu w gospodarstwie, w ramach sprzedaży bezpośredniej. 

Partnerami portalu są Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza, Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów, Magazyn Rolniczy Agro Profil, Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa, Kurier Dąbrowski.

Komentarze...