XVI Memoriał Błogosławionego O. Zbigniewa Strzałkowskiego
access_time 2019-06-10 09:36:00
W podtarnowskiej Zawadzie odbył się XVI Memoriał Błogosławionego O. Zbigniewa Strzałkowskiego. Memoriał poprzedziła Msza św. w intencji męczennika. Trasa biegów prowadziła zawadzkimi drogami, uczestniczyli w nich dzieci, młodzież i starsi. Na zakończenie wszyscy mogli wziąć udział w festynie rodzinnym.

O. Zbigniew Strzałkowski urodził się w 1958 roku w Tarnowie. Wychowywał się w Zawadzie, gdzie jego rodzice prowadzili małe gospodarstwo rolne. Do zakonu franciszkanów wstąpił w 1979 roku. W podaniu o przyjęcie napisał: „Pragnę służyć Panu Bogu w zakonie jako kapłan, w kraju lub na misjach, gdziekolwiek mnie Bóg powoła, pragnę naśladować św. Franciszka i bł. Maksymiliana Kolbego”. Na misje do Peru wyjechał w listopadzie 1988 roku. 9 sierpnia 1991 roku wraz z O. Michałem Tomaszkiem został zamordowany przez terrorystów z komunistycznego ugrupowania „Świetlisty Szlak”.

5 grudnia 2015 roku w Chimbote męczennicy franciszkańscy zostali wyniesieni do chwały ołtarzy. Kult błogosławionych franciszkanów stale rośnie. W Polsce jest już ponad 150 parafii, w których znajdują się relikwie o. Zbigniewa i o. Michała. Są one także m.in. w Belgii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji.

Od 16 lat, corocznie w czerwcu, w rodzinnej miejscowości O. Zbigniewa Strzałkowskiego organizowane są biegi upamiętniające misjonarza męczennika.

- Zbigniew Strzałkowski swoje życie oddał nie tylko służbie Bogu, ale przede wszystkim człowiekowi. Działał z prostotą, oddaniem, bez patrzenia na siebie. Na misjach w ekstremalnie trudnych warunkach wykonywał nie tylko pracę duszpasterską, ale także organizował żywność, zaopatrzał ubogie indiańskie wioski w wodę i podstawowe urządzenia sanitarne, wspomagał szkoły i biblioteki, współtworzył programy profilaktyki i opieki zdrowotnej. Lista jego uczynków miłosierdzia jest bardzo długa. Choć zginął bardzo młodo, to jednak życia nie zmarnował. Jako Małopolanie powinniśmy być dumni, że z naszej ziemi wywodzi się taka postać - mówiła podczas otwarcia memoriału Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Fot. UMWM

Komentarze...