Anioły i kwiaty na Okocim Festiwalu
access_time 2019-06-12 06:23:00
Nietypowa akcja artystyczna polegająca na rzeźbieniu na żywo z wykorzystaniem kwiatów przy akompaniamencie muzyki. Tak ma wyglądać performance Flowers of Angels, jedna z imprez odbywających się w ramach tegorocznego święta Brzeska. Początek w niedzielę 16 czerwca o godzinie 16:00 przy Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym.

Jednym z bohaterów akcji będzie Grzegorz Hajduk, który dał się poznać jako twórca muzyki ilustracyjnej do filmów dokumentalnych. W ubiegłym roku wydał debiutancką płytę Secret z autorską muzyką elektroniczną, nawiązującą do lat 80. i 90, jednak z zastosowaniem współczesnych rozwiązań aranżacyjnych. Słuchacze odnajdują w niej inspiracje dokonaniami Tangerine Dream, produkcjami 4AD czy okresem etnicznych poszukiwań Petera Gabriela. W kompozycjach Grzegorza Hajduka pojawiają się też elektronicznie kreowane wokalizy. Tym razem zarejestrowana wcześniej muzyka elektroniczna zabrzmi przed RCKB, a jej autor ma się zająć tworzeniem form przestrzennych na żywo. Pomagać mu w tym będzie i zapewne uzupełniać, tworząc kompozycje kwiatowe Katarzyna Pacewicz-Pyrek - florystka, animatorka kultury, która oprócz prowadzenia pracowni florystycznej organizuje regularnie prezentacje artystyczne. Ostatnią z takich akcji był pokaz mody, fryzur, bukietów i dekoracji kwiatowych „Trza mieć kwiaty na weselu. 

Wiemy, że “flowers” mają symbolizować piękno natury, które nas otacza. “angels” to duchowe, lotne spojrzenie na kondycję człowieka. Czego dokładnie można się spodziewać w sąsiedztwie Ogródka Jordanowskiego przed niedzielnym koncertem Dżemu? Tego nie wiadomo. Narracja haseł, obrazów, gestów i postaci może mieć wiele znaczeń. Sami autorzy mówią, że ich przedsięwzięcie ma być po trosze prowokacją, pobudzającą do myślenia, sposobem wyrażenia emocji i rozładowania wewnętrznych potrzeb. Ale to także wyraz pewnego sprzeciwu wobec rzeczywistości, nie zaś żaden manifest, przeciwko, czy za czymkolwiek.

Wstęp na performance jest wolny. 

Komentarze...