Kiedy rowerzyści pojadą tarnowską trasą EuroVelo?
access_time 2019-06-21 05:56:00
Jak zapewnia Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie, prace zmierzające do połączenia sieci tarnowskich ścieżek rowerowych z trasą EuroVelo dobiegają już końca. To przedsięwzięcie, które ma na celu wytyczenie 14 długich szlaków, pozwalających na bezpieczne podróżowanie rowerem po wyjątkowych miejscach Europy.

Odcinek trasy biegnący przez Tarnów, ma długość około 15 kilometrów. Jest częścią Szlaku Europy Centralnej, EuroVelo4, czyli drogi rozpoczynającej się nad kanałem La Manche i kończącej się w Kijowie. EuroVelo powstaje w oparciu o istniejącą już sieć lokalnych tras rowerowych. Celem jest połączenie ich, dobudowanie brakujących fragmentów, poprawienie standardu i jednolite oznakowanie.

Tarnowski fragment zaczyna się na ulicy Witosa, w Mościcach. Następnie biegnie wzdłuż ulic Kwiatkowskiego, Mościckiego, Szujskiego, Szkotnik, Klikowskiej, Romanowicza, Piłsudskiego, Sitki, Słonecznej, Jana Pawła II i Wilczej. Ta ostatnia kończy miejską część trasy, która prowadzi dalej wzdłuż autostrady do miejscowości Jodłówka - Wałki w gminie Tarnów. To jednocześnie ostatni małopolski odcinek drogi, która dalej biegnie na Podkarpacie.

Większość tarnowskich odcinków Eurovelo4 jest już gotowa. Trwają jeszcze prace przy przebudowie ciągu pieszo - rowerowego wzdłuż ulicy Kwiatkowskiego, który został poszerzony, a znajdujący się w jego obrębie drogowskaz umieszczono na wysięgniku. W najbliższym czasie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, który realizuje projekt na mocy porozumienia z Gminą Miasta Tarnowa i tarnowskim Zarządem Dróg i Komunikacji wykona oznakowanie na zmodernizowanych już odcinkach, między innymi na ulicy Kochanowskiego, którą łączy trasę rowerową ze stacją kolejową, wzdłuż ulicy Pieszej, łączącej Słoneczną i Jana Pawła II oraz na końcowym odcinku, przy ulicy Wilczej wyprowadzającej trasę rowerową z Tarnowa.

Celem EuroVelo jest zachęcenie do częstszego podróżowania rowerem. Trasa ma służyć głównie potrzebom lokalnym, jednak jej końcowe odcinki znajdują się w bardzo odległych miejscach i świadomość, że można nią łatwo do nich trafić, może cieszyć miłośników rowerowych podróży.  Całkowita długość europejskich szlaków EuroVelo wyniesie około 70 tysięcy kilometrów.

Fot. Prace przy przebudowie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Kwiatkowskiego, który jest częścią trasy EuroVelo4.

Komentarze...