Odnowiony kirkut będzie resakralizowany
access_time 2019-06-24 06:19:00
W środę, 26 czerwca tarnowski kirkut zostanie otwarty, po trwającej ponad dwa lata renowacji. Komitet Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Tarnowie doprowadził do remontu ponad 120 macew, ogrodzenie cmentarza i dom pogrzebowy. Na cmentarzu zainstalowane zostały stylowe latarnie i tabliczki informacyjne, gruntowny remont przeszły też alejki.

Efekty prac tarnowianie będą mogli oglądać od środy. Otwarcie cmentarza zostanie poprzedzone ceremonią resakralizacji, czyli przywróceniu kirkutowi funkcji religijnych, utraconych na skutek dewastacji i profanacji, do których wielokrotnie dochodziło w jego historii. W uroczystości wezmą między innymi udział potomkowie tarnowian żydowskiej narodowości, pochowanych na cmentarzu. Spodziewanych jest kilkadziesiąt osób z całego świata.

Renowacja kirkutu, prowadzona przez Komitet Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Tarnowie zajęła ponad dwa lata. Rozpoczęła się od remontu ogrodzenia. Usunięto stary, zrujnowany mur z cegieł przy Słonecznej, a ogrodzenie od strony wschodniej zostało odtworzone. Dzięki znajdującej się w nim furtce i pochylni dla wózków na cmentarz można wejść także od strony północnej. Alejki wysypane drobnym żwirem mają nowiutkie krawężniki, są równe, wygodne i dobrze się prezentują, tak samo jak stylowe latarnie, częściowo zasilane panelami solarnymi. Zniszczony i zawilgocony dom pogrzebowy - tehara - przeszedł remont generalny, a pomnik Dawida Beckera - konserwację. Maja wytrzymać w dobrym stanie co najmniej kilkadziesiąt lat.

Wyremontowanych zostało również 120 macew, 100 w tak zwanej „kwaterze Szancerów”, w której pochowani są między innymi właściciele tarnowskiego młyna i 20 w innych miejscach cmentarza. Koszt projektu to prawie 3 miliony złotych. Dotacja z Unii Europejskiej łącznie z wkładem województwa wyniosła 2,2 miliona, 800 tysięcy zebrał komitet z czego połowę zgromadzili jego przyjaciele i sympatycy, tarnowianie z całego świata, dołożył się też Minister Kultury i Miasto Tarnów. - Chcę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania tej sumy. Nie poradzilibyśmy sobie bez nich - podkreśla Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, który koordynował projekt i dodaje, że po renowacji cmentarza coraz więcej rodzin znajduje swoich zmarłych dzięki bazie, dostępnej w internecie. - Ktoś nawet napisał nam, że remont tego cmentarza zjednoczył Żydów tarnowskich na świecie.

Po oficjalnym otwarciu na cmentarzu żydowskim, będą realizowane projekty edukacyjne dla dzieci i dla dorosłych. W budynku pogrzebowym będzie można oglądać wystawę dostępną dla niepełnosprawnych i niewidomych, będą mogli palcami „zobaczyć” macewę i zdobiące ją wzory. Prowadzące przez kirkut odnowione alejki zostaną oznakowane i nazwane dla upamiętnienia pochowanych tu zmarłych i dla orientacji zwiedzających, bo cmentarz jest rozległy. Odwiedzający będą mogli skorzystać z przewodnika multimedialnego i odpocząć w cieniu wiekowych drzew.

Ceremonia resakralizacji cmentarza żydowskiego, zaplanowana na środę, 26 czerwca, na godzinę 13. rozpocznie tegoroczne, już 24 Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl.

Na zdj. odnowiona kwatera Szancerów

Komentarze...