Nagrodzono ludzi kultury
access_time 2019-06-24 10:27:00
W sobotę, w amfiteatrze wręczono nagrody w dziedzinie kultury, stypendia artystyczne oraz wyróżniono „Nauczycieli z Kulturą”. Do tegorocznych laureatów trafiły również Nagrody Miasta Tarnowa.

Nagrody Miasta Tarnowa zostały przyznane w pięciu kategoriach. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej wyróżniona została Wiesława Hazuka, choreografka Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”. Dzięki niej repertuar zespołu wzbogacił się o nowe suity i o przygotowane z rozmachem widowisko „Wesele”. Zespół zdobył też wiele nagród i wyróżnień.

Za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury nagrodzono Marcina Lewandowskiego, współtwórcę między innymi Tarnowskiej Ligi Debatanckiej i Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

W kategorii „Nadzieja Roku” zwycięzcą został Michał Niedbała, pianista, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów duetów fortepianowych, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Nadzieja Roku” to wyróżnienie przyznawane wybitnie uzdolnionym młodym twórcom.

W tegorocznej edycji nagród miasta honorowy tytuł „Mecenasa Kultury Tarnowa” otrzymała fundacja Bema20, która pod tym właśnie adresem prowadzi galerię sztuki, organizuje wystawy, prelekcje, spotkania i konkursy. W ślad za wyróżnieniem przedstawiciele fundacji odebrali statuetkę i okolicznościowy dyplom, fundacja została też wpisana do Księgi Nagród Miasta. Przez rok może się posługiwać tytułem„Mecenas Kultury Tarnowa” we wszystkich swoich działaniach reklamowych i promocyjnych.

Nagrodę Honorową i 10 tysięcy złotych otrzymał Otto Schier, wybitny architekt, od 1959 roku związany z Tarnowem. Zaprojektował między innymi amfiteatr w jego pierwotnej postaci, przygotował projekt modernizacji tarnowskiego teatru, pomnik upamiętniający pierwszy transport do Auschwitz, znajdujący się na dworcu oraz fontannę i deptak przy ulicy Wałowej.

Laureatów spośród nominowanych do nagród ludzi kultury wybrała 16 - osobowa kapituła, w skład której wchodzą: prezydent miasta lub wskazany przez niego pełnomocnik, przewodniczący Rady Miejskiej, przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Zabytków oraz przedstawiciele Rady Kultury. 

Tytułami „Nauczyciel z kulturą” wyróżniona została trójka tarnowskich nauczycieli: Halina Bartnik ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tarnowie oraz Ewelina Panocha i Monika Zębaty z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Sobotnia gala w amfiteatrze była też okazją do wręczenia stypendiów na realizację projektów o charakterze artystycznym. Wyróżniono 12 osób, zajmujących się twórczością artystyczną w kategoriach: literatura, sztuki wizualne, muzyka i film:

Literatura:

Bogumił Staszek - „Polskie Madonny”

Ireneusz Pastuszak - „Świat z drugiej strony sceny”

Sztuki wizualne:

Mateusz Kijak - „Animowany Tarnów”

Piotr Kukla - „Peryferie percepcji II”

Ryszard Szczepanik - „Industrialny Tarnów - śladami przemysłowej ewolucji”

Tomasz Sobczak - wystawa „Tarnów Nieoczywisty”

Muzyka:

Kamil Juszczyk - „Co się liczy” – nagranie utworu wraz z teledyskiem

Michał Nazimek – „Produkcja nagrania audio oraz wideoklipu do piosenki „Mikrourazy” zespołu Wasabi”

Angelina Kierońska - „Best of Con Affetto. Muzyka pod dobrą gwiazdą”

Grzegorz Ziółek – „AnVision „Love&Hate” album CD”

Filip Kot - „SzpetniART”

Film:

Maciej Rybski - Tarnów w teledysku „Ex Maanam”

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...