Tradycji stało się zadość. Intronizacja nowego króla kurkowego
access_time 2019-06-24 11:26:00
Tarnowskie Bractwo Kurkowe ma nowego króla. Został nim Bogusław Świtek, który osiągnął najlepszy wynik podczas turnieju strzeleckiego. Zastąpi na tronie dotychczasowego króla Romana Korczaka. Jego marszałkami zostali Witold Suda oraz Tomasz Wojtaszek. Z kolei honory młodzieżowego króla kurkowego będzie pełnił Krystian Sztyler.

Król Bractwa Kurkowego wybierany jest na okres roku podczas strzelania królewskiego. Zostaje nim ten z członków bractwa, który wykaże się największą celnością i swoim strzałem trafi najbliżej centralnego punktu tarczy z kurem. Kandydaci strzelają z broni czarnoprochowej, będącej repliką broni sprzed 1855 roku. Bogusław Świtek, tarnowski przedsiębiorca i zapalony myśliwy, jest już osiemnastym królem kurkowym od czasu reaktywacji bractwa, które nastąpiło w 1996 roku z inicjatywy ówczesnego kustosza Muzeum Okręgowego w Tarnowie Alicji Majcher-Węgrzynek.

Geneza bractwa wywodzi się ze średniowiecznej struktury miasta, które w myśl prawa magdeburskiego było zobowiązane do zorganizowania własnej obrony. Spośród rzemieślników i kupców powstało Towarzystwo Strzeleckie Bractwa Kurkowego, które broniło granic miasta przed obcym najeźdźcą. Obecnie bractwo prowadzi działalność o charakterze historyczno-patriotycznym. Jego członkowie w sposób szczególny kultywują tradycje strzelnicze, między innymi poprzez organizowanie turniejów strzeleckich. Dodatkowo bractwo zajmuje się działalnością charytatywną i współpracą z młodzieżą w zakresie szerzenia wiedzy historycznej. 

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...