Adam Bartosz z nagrodą im. Ireny Sendlerowej
access_time 2019-06-25 12:01:00
Adam Bartosz, były dyrektor Muzeum Okręgowego, a obecnie prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie otrzymał nagrodę im. Ireny Sendlerowej. - To piękne, zaszczytne wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że zbiegło się z otwarciem tarnowskiego kirkutu po trwającym dwa lata remoncie – podkreśla Adam Bartosz.

Pierwsza nagroda wręczona została w 2008 roku, aby uczcić pamięć Ireny Sendler, która ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta. Yad Vashem uhonorował ją tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, a nagrodę jej imienia przyznaje Fundacja Taubego. Laureatami są Polacy, którzy w szczególny sposób zachowują i promują dziedzictwo kulturowe polskich Żydów. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje rada Fundacji Taubego oraz grupa leaderów społeczności żydowskiej w Polsce.

Adam Bartosz z wykształcenia jest etnografem, specjalizuje się w kulturze romskiej i żydowskiej, które od lat z sukcesami promuje i przybliża wiedzę o nich. Jest inicjatorem Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów, który każdego lata wyrusza z Tarnowa, organizatorem pierwszej po wojnie tarnowskiej wystawy o dziejach tutejszych Żydów, współzałożycielem Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. Za swą działalność był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, w tym między innymi nagrodą im. księdza Stanisława Musiała, przyznawaną osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijan, Polaków i Żydów oraz nagrodą specjalną Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Adam Bartosz odbierze nagrodę im. Ireny Sendlerowej jutro, podczas wieczornej uroczystości w synagodze Tempel w Krakowie, gdzie trwa Festiwal Kultury Żydowskiej. W tym roku nagrodzona została także Zuzanna Radzik, teolożka, publicystka i blogerka, zajmująca się dialogiem chrześcijańsko - żydowskim oraz teologią feministyczną, publikująca między innymi w „Tygodniku Powszechnym”, autorka książki „Kościół kobiet”. Wśród laureatów nagrody z lat wcześniejszych są między innymi Janusz Makuch, twórca Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Aleksander Kwaśniewski, Jan Kulczyk, Hanna Gronkiewicz – Waltz i prof. Maria Janion.

Komentarze...