Mieszkańcy regionu poznają świat pszczół
access_time 2019-06-27 09:32:00
Wianki na terenie Winnicy Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej (gmina Pleśna), rozpoczęły cykl przedsięwzięć „Gotuj! Poznając świat pszczół”. Kolejna inicjatywa odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 30 czerwca w Jamnej, podczas Jarmarku Dominikańskiego, połączonego z Familiadą.

Tematyczne stoisko przygotowane przez Lokalną Grupę Działania Dunajec-Biała pojawi się również na innych dużych wydarzeniach plenerowych w regionie. Wszystko po to, by z ważnymi informacjami na temat świata pszczół – a także smakołykami – trafić do jak najszerszej grupy odbiorców.

- Podczas imprezy w Dąbrówce Szczepanowskiej serwowaliśmy racuszki z jabłkami i miodem, brzoskwinie w miodzie, koktajle z miodem na bazie kefiru i maślanki, lemoniadę z miodem, miętą i cytryną i wiele, wiele innych smakołyków. Tak będzie przez całe lato. Zapraszamy – mówi Janusz Jarząb, prezes Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, która realizuje projekt. Warto wspomnieć, że na facebooku LGD publikowane są przepisy kulinarne oparte o produkty pszczele, a także ciekawostki, jak i problemy, które dotykają pszczelarstwa oraz samych zapylaczy. 

Niedzielna impreza w Jamnej rozpocznie się o godz. 11. Mszą świętą. Następnie organizatorzy zapraszają na stoiska z ludowym rękodziełem, miejscowymi kulinariami. Dla dzieci przygotowano szereg atrakcji, m.in. animacje, gry zabawy i konkursy z nagrodami. Będzie też „pszczele” stoisko LGD Dunajec-Biała.

Ciekawe warsztaty związane z życiem pszczół, sekrety sztuki pszczelarskiej oraz przysmaki kulinarne będzie można odkryć również 7 lipca na stoisku skierowanym do turystów odwiedzających Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, jak również podczas imprez:

  • 14 lipca: Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników w Ciężkowicach
  • 21 lipca: Święto Owoców i Produktów Pszczelich w Pleśnej
  • 18 sierpnia: Dożynki Gminne w Pleśnej
  • 25 sierpnia: Dożynki Powiatowe w Wojniczu
  • 1 września: Dożynki Wojewódzkie i Święto Fasoli w Zakliczynie.

Chcemy pokazać istotę i rolę pszczół - ich znaczenie dla człowieka. Walory smakowe i wartości odżywcze miodu sprawiają, że jest on często wykorzystywany jako dodatek do różnego rodzaju potraw. Może służyć jako marynata, można używać go zamiast cukru bądź wyszukiwać nowych pomysłów na jego zastosowanie czy też szukać inspiracji kulinarnych w starych przepisach. Miód w polskiej kuchni stosowany jest już od wieków – przypomina Wojciech Skruch, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, który patronuje inicjatywie.

Komentarze...