Spotkania ze smakiem w Zgłobicach
access_time 2019-07-01 06:32:00
Prawdziwa gratka czekała w sobotę w Zgłobicach na miłośników folkloru i pysznego regionalnego jedzenia. Już po raz piętnasty odbył się tam Małopolski Festiwal Smaku.

Tak dużego i udanego wydarzenia kulinarnego z udziałem producentów regionalnych i tradycyjnych przysmaków dawno w regionie tarnowskim nie było. Koła Gospodyń Wiejskich częstowały potrawami przyrządzonymi zgodnie z lokalnymi recepturami, można było za darmo degustować dania gorące, pierogi, ciasta czy napoje. Na stołach królowały m.in. roladki w kapuście, rogale stróskie z farszem z fasoli, czerwona kapusta z młodą wieprzowiną, dembliński bigos w chlebie i wiele innych regionalnych specjałów.

Oprócz uczty dla podniebienia, na festiwalu czekały także dodatkowe atrakcje, wśród których znalazły się m.in. specjalna strefa zabaw dla dzieci, gdzie przeprowadzane były konkursy z nagrodami, warsztaty kulinarne i pokazy gotowania na żywo w wykonaniu znanego szefa kuchni, Andrzeja Polana.

 - Mamy dziś w Zgłobicach najlepsze potrawy, bo przygotowany zostały przez najlepsze w regionie Koła Gospodyń Wiejskich. Miło jest wrócić do smaków z dzieciństwa, bo kojarzą się z domem, z ciepłem, z wszystkim tym, co najpiękniejsze. I pamiętajmy, że jesteśmy z Małopolski, a zatem na polu smakuje lepiej - powiedziała otwierając wydarzenie Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego.

Jury pod przewodnictwem Anny Pieczarki oceniło przygotowane potrawy – do konkursu można było zgłosić tylko jedną. Pierwsze miejsce wśród tych, którzy częstowali tradycyjnymi i regionalnymi przysmakami przyznało Kołu Gospodyń Wiejskich w Joninach za „prawdziwe jonińskie pierogi z dziczyzną, kapustą i prawdziwkami”. Wyróżnienia KGW w Jodłówce-Wałkach za „Paciarkę Baby Jagi”, KGW w Brzozowej za „Parzaki” i KGW „Pełna Chata” z Rzuchowej za pasztet z cukinii.

W gronie wystawców pierwsze miejsce przyznano firmie rodzinnej „Lato w słoiku” z Wadowic za pyszne konfitury. Wyróżnienia – winnicy „Dąbrówka” oraz gospodarstwu agroturystycznemu Błaszczyków z Olszanej za piernik z konfiturą z czarnej porzeczki.

Komentarze...