Dębno przeżyło oblężenie
access_time 2019-07-01 10:22:00
W niedzielę, 30 czerwca w otoczeniu pięknego zamku w Dębnie zrobiło się huczno i gwarno, zupełnie jak w dawnych wiekach. Wszystko za sprawą 24 Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego „O Złoty warkocz Tarłówny”, którego organizatorem było województwo małopolskie wraz z gminą Dębno i Muzeum Okręgowym w Tarnowie.

Tłumy widzów oglądały pokazy walk rycerskich, woltyżerki, turniejów łuczniczych, ale też dworskich tańców i zabaw plebejskich. Kulminacyjnym punktem programu były oczywiście finał turnieju indywidualnego „O Złoty Warkocz Tarłówny” oraz bitwa o Zamek.

Na turniej przyjechała elita rycerstwa europejskiego - grupy rekonstrukcyjne nie tylko z całej Polski, ale także z Węgier, Słowacji i Czech. Wieczorem wystąpiła krakowska Kapela Hanki Wójciak, reprezentująca muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej, a całość wydarzenia zwieńczył pokaz sztucznych ogni. Tradycyjnie nie zabrakło również staropolskiego poczęstunku dla wszystkich. W wydarzeniu uczestniczyła Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego, która wraz z wójtem Dębna Wiesławem Kozłowskim rozdawała bigos uczestnikom imprezy. - To bardzo dobrze, że obok zamku w Dębnie organizowane jest takie wydarzenie, bo można z ery tabletów, smartfonów, cyfryzacji i informatyzacji przenieść się do epoki, gdy byli rycerze. Ten turniej to też lekcja żywej historii. W szkole podawany jest zazwyczaj suchy przekaz, tutaj młodzi ludzie mogą zobaczyć jak w praktyce wyglądało życie w czasach Zawiszy Czarnego - mówiła Anna Pieczarka. W Dębnie obecni byli też m.in. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko i radny województwa Wojciech Skruch.

 

Komentarze...