Ale cyrk! W weekend rusza „32. Ulica” Festiwal Teatrów Ulicznych
access_time 2019-07-02 06:26:00
W najbliższy weekend, 5-6 lipca, do Tarnowa zawita Festiwal Teatrów Ulicznych 32. ULICA. Tematem tegorocznej edycji będzie przenikanie się dwóch światów: cyrku i teatru ulicznego. W centrum miasta pojawią się m.in. linoskoczkowie, iluzjoniści i szczudlarze.

Podczas festiwalu wystąpi 10 teatrów polskich i zagranicznych. Jako pierwszy zaprezentuje się przed publicznością Zirkus Morsa ze sztuką „La Fin Demain”. Francuscy aktorzy będą niczym rozbitkowie uwięzieni na plaży wykreowanej w ich wyobraźni. Spróbują wykorzystać proste, z pozoru bezużyteczne przedmioty: drewnianą deskę, tekturową rurę, linę, wyłowiony z morza kawałek drewna. Początek o godz. 16 na ul. Wałowej.

Godzinę później będzie można zobaczyć spektakl „Manto” autorstwa szwajcarskiego Compagnie Les Malles. Dwoje starych ludzi wyłania się spośród wiszących na wieszaku płaszczy i zaprasza publiczność na chwilę spojrzenia w przestrzeń pełną poezji i tańca, co prowadzi do refleksji nad przemijaniem i starością.

O godz. 18 na Wałowej pojawi się krakowski Teatr Szczęście z show „Ale cyrki klauna Feliksa”. W programie znajdą się: komiczna iluzja i żonglerka czym się da, skecze pantomimiczne i muzyczne. Widzowie wezmą udział w przedstawieniu, które dla dzieci jest okazją do odkrycia swoich talentów. Na finał Klaun Feliks utworzy z widownią wielką orkiestrę.

Krakowska Grupa Zatrzymać Obrotówkę wystąpi o godz. 19 z widowiskiem „Nowe szaty cesarza”, które oparto na baśni Hansa Christiana Andersena. Pamiętacie czas, gdy z dwóch krzeseł i koca budowało się dom albo statek kosmiczny, rajtuzy na głowie były długimi włosami, a czereśnie – kolczykami? Zapraszamy na baśń, którą opowiemy… praniem – zachęcają artyści.

Drugi dzień festiwalu zainauguruje spektakl „Powietrzny most” belgijskiej grupy Lyapunov. Krocząc po linach, w pustej przestrzeni, gdzie nikt nigdy wcześniej nie dotarł, artyści rysują linie pomiędzy dwoma punktami, które w przeciwnym razie nie zostałyby nigdy połączone. Lyapunov nadaje pustej przestrzeni nową formę i sprawia, że jej postrzeganie zostaje na zawsze zmienione. W ubiegłym roku na festiwalu cyrkowym City of Wings w Ypres grupa pobiła nieoficjalny belgijski rekord długości liny rozwieszonej w przestrzeni miasta na dużej wysokości.

Jako kolejny, o godz. 17, zaprezentuje się krakowski Teatr Nikoli, przedstawiając publiczności „Różowy Punk”. Pink Punk skłania do refleksji nad problemami etycznymi XXI wieku, takimi jak: klonowanie, przemoc, wykorzystywanie i przymusowa kontrola nad drugim człowiekiem. To również studium nad granicą uprawnień do ingerencji w naturę i prób ujarzmienia jej przez człowieka.

O godz. 18 wystąpi francuskie Le Prato z „Le Cabaret-Express du Prato”. Scenariusz urozmaici cyrkowymi występami akrobatka, a nastrój wzbogaci gra wiolonczeli.

Teatr Malutki z Łodzi będzie można zobaczyć o godz. 19. Aktorzy przedstawią sztukę „O słodkiej Królewnie i pięknym Księciu”. To familijny spektakl lalkowy, w którym barwna opowieść o miłości królewny i księcia niesie przesłanie o potrzebie ciągłego dbania o relacje miedzy ludźmi. W pięknej oprawie plastycznej, przy dźwiękach specjalnie do spektaklu skomponowanej muzyki, aktorki posługując się teatralnymi lalkami snują opowieść pełną zwrotów akcji.

O godz. 20 na ul. Wałowej pojawi się kijowski Teatr Uliczny „Highlights” i Teatr Lviv_kiy z premierowym „Przystankiem klaunada”. W spektaklu pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach, artyści przedstawiają komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością. Dodajmy, że Teatr Lviv_Kiy tworzą profesjonalni aktorzy, akrobaci, żonglerzy, absolwenci lwowskiego studia cyrkowego.

Na zakończenie, o godz. 21:40, Teatr Ognia Mandragora z Krakowa przygotował „Kochanków”. To plenerowe przedstawienie, nieskomplikowana opowieść o miłości, a zarazem niemożności wzajemnego okazania uczuć we właściwym czasie. Ogień wyraża owe uczucia, w symbolicznym i dosłownym znaczeniu.

Organizatorami festiwalu są krakowski Teatr KTO i Urząd Miasta Tarnowa.

 

Program wydarzenia:

piątek, 5 lipca

  • 16.00 Zirkus Morsa (Francja) La Fin Demain
  • 17.00 Les Malles (Szwajcaria) Manto
  • 18.00 Teatr Szczęście (Kraków) Ale cyrki Klauna Feliksa
  • 19.00 Grupa Zatrzymać Obrotówkę (Kraków) Nowe szaty cesarza

sobota, 6 lipca

  • 16.00-19.00 Lyapunov – stability in motion – (Belgia) Luchtbrug (Powietrzny most)
  • 17.00 Teatr Nikoli (Kraków) Swinging Charleston
  • 18.00 Le Prato (Francja) Le Cabaret-Express du Prato
  • 19.00 Teatr Malutki (Łódź) O słodkiej Królewnie i pięknym Księciu
  • 20.00 Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” & Teatr Lviv_kiy (Ukraina) Przystanek klaunada
  • 21.40 Teatr Ognia Mandragora (Kraków) Kochankowie

Fot. Archiwum

Komentarze...