Zrób test. Sprawdź czy nie jesteś zakażony wirusem HCV
access_time 2019-07-02 03:57:00
Mościckie Centrum Medyczne zaprasza do udziału w badaniach, które pomogą w wykryciu zakażeń HCV, czyli wirusem wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Nosicielami HCV w Polsce jest kilkaset tysięcy osób, większość z nich nie zdaje sobie jednak z tego sprawy, bo obecność wirusa w organizmie nie daje żadnych objawów. Wirus uaktywnia się, wywołując zapalenia wątroby typu C, a wtedy najczęściej jest już za późno na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Program wykrywania wirusa jest adresowany do dorosłych mieszkańców Tarnowa. Trzeba mieć ukończonych 18 lat, być zameldowanym w Tarnowie i nie leczyć się dotąd na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Na badania przesiewowe, wykrywające przeciwciała anty – HCV przede wszystkim mogą się zgłaszać osoby należące do grup podwyższonego ryzyka zakażeniem HCV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C. To biorcy krwi i jej pochodnych, zwłaszcza przed 1992 rokiem, osoby leczone iniekcjami i zabiegami operacyjnymi oraz hemodializami, pacjenci po przebytych WZW typu B, osoby uzależnione od preparatów odurzających stosowanych dożylnie lub donosowo, stosujące zabiegi upiększające tupu tatuaże, kolczykowanie itp., korzystające ze wspólnych narzędzi kosmetycznych i szczoteczek do zębów, chorzy na hemofilię, zakażeni HIV, i pracownicy opieki zdrowotnej.

Zgłoszenia są przyjmowane w Mościckim Centrum Medycznym przy ulicy Kwiatkowskiego 15 osobiście w gabinecie zabiegowym nr 9 na parterze budynku lub telefonicznie, pod numerem telefonu: 14 6880552 od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 18. Można się umówić na badanie ankietowe, indywidualną edukację zdrowotną prowadzoną przez pielęgniarki w zakresie ryzyka zakażeń HCV oraz profilaktyki, pobranie krwi w celu przeprowadzenia badań przesiewowych w kierunku wykrycia przeciwciał anty-HCV. W przypadku pozytywnego wyniku pacjent konsultowany jest przez lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) i powtórnie kierowany na badania, tym razem ze skierowaniem do poradni chorób zakaźnych. Program o wartości 5,5 tysiąca złotych jest w całości finansowany z budżetu Miasta Tarnowa. Będzie realizowany do 29 listopada 2019 roku lub do momentu przebadania określonej liczby osób.

Komentarze...