Zawada najpiękniejszą małopolską wsią
access_time 2019-07-03 06:28:00
Podtarnowska Zawada została uznana za najpiękniejszą i najbardziej urokliwą pośród małopolskich wsi w zorganizowanym przez samorząd województwa konkursie „Małopolska Wieś 2019”. Doceniono nie tylko jej malownicze położenie, lecz także dbałość o dziedzictwo kulturowe, którego jednym z najważniejszych bogactw jest XV-wieczny drewniany kościół parafialny św. Marcina.

Swój akces zgłosiło 50 sołectw z 17 powiatów. Tytuł Najpiękniejszej Małopolskiej Wsi otrzymała Zawada (gmina Tarnów), której w nagrodę przyznano 60 tys. zł. Tuż za nią znalazło się Krościenko Centrum (gmina Krościenko nad Dunajcem, 50 tys. zł) i Kobylanka (gmina Gorlice, 40 tys. zł). Nowatorskimi Małopolskimi Wsiami zostały: Milik (60 tys. zł), Zalasowa (50 tys. zł) oraz Wróblowice i Osiek (po 40 tys. zł). Szynwałd otrzymał 10 tys. zł za prowadzenie strony sołectwa w konkursie Małopolska Wieś w Sieci.

Głównym celem konkursu było wyróżnienie tych sołectw i ich mieszkańców, którzy aktywnie działają na rzecz podniesienia atrakcyjności swoich lokalnych ojczyzn, dbają o estetykę wsi oraz o ochronę dziedzictwa kulturowego. Dzięki powziętej kilka lat temu inwestycji zagospodarowania centrum, otoczenie zabytkowego kościółka w Zawadzie mieni się zielenią, a z porastającej kwiatami pergoli rozpościera się widok na panoramę miasta i okolic. Kościół pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Zawadzie jest unikatowym i ponadregionalnym zabytkiem. Obiekt usytuowany jest w północnej części wsi. To jeden z nielicznych zachowanych zabytków gotyckich z XV wieku.

Doceniona została więc estetyka miejscowości, jej harmonijne i spójne zagospodarowanie, a więc również ograniczenie reklamy zewnętrznej, na który bezpośredni wpływ mają głównie mieszkańcy i przedsiębiorcy funkcjonujący w Zawadzie. Dzięki temu prowadzący przez wieś Szlak Architektury Drewnianej, Droga św. Jakuba, ścieżka rowerowa, a także przydrożne zabytkowe kapliczki, zachęcają miejscowych i turystów do pieszych wędrówek. Wciąż żywa w całym regionie jest również historia o. Zbigniewa Strzałkowskiego, upamiętniana przede wszystkim w corocznym Memoriale ku czci Błogosławionego.

Jestem ogromnie dumny i niezmiernie cieszę się z tego wyróżnienia. Teraz – dzięki zaszczytnemu tytułowi  „Najpiękniejszej Małopolskiej Wsi” – Zawada będzie mogła zaistnieć jeszcze mocniej w świadomości mieszkańców całego województwa – powiedział sołtys miejscowości Zbigniew Partyński.

Komentarze...