Jerzyki pokonają inwazję komarów? Przegląd prasy
access_time 2019-07-03 10:27:00
Od majowych deszczów tarnowianie narzekają, że komary gryzą ich wszędzie - w parkach, na podwórkach, na ulicach i w mieszkaniach. Chemiczne opryski działają w ograniczonym zakresie. Radny Tomasz Olszówka postanowił więc walczyć z plagą komarów, zachęcając mieszkańców do montowania budek lęgowych dla jerzyków. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy.

W dzisiejszym wydaniu "Gazety Krakowskiej" możemy przeczytać m.in o pomyśle radnego Olszówki na walkę z komarami:

  • Jerzyki skończą plagę komarów?

Orężem Tarnowa w walce z komarami mają stać się ptaki, a nie chemiczne opryski. Ruszyła akcja "Zajerzysty Tarnów". Celem jest zwiększenie populacji ptaków, których ulubionym przysmakiem są właśnie te owady. Akcję zainicjował Tomasz Olszówka, tarnowski radny, który za własną dietę ufundował 70 budek lęgowych dla jerzyków i na Facebooku zachęcał do ich instalowania. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania, bo w półtorej godziny wszystkie budki znalazły chętnych. - To naturalny sposób walki z komarami stosowany przez naszych przodków. Jeden taki ptaszek zjada około 20 tysięcy komarów dziennie -  mówi radny Olszówka, który zapowiada już kolejne odsłony akcji. Przypomnijmy jeszcze, że prekursorem montowania budek lęgowych w Polsce jest stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi. 

  • Artur Asztabski szefem Szpitala im. Rydygiera

Artur Asztabski, były dyrektor Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie oraz szef działu organizacji i nadzoru Szpitala św. Łukasza od 1 lipca kieruje Szpitalem im. Rydygiera w Krakowie. Na to stanowisko powołał go zarząd województwa małopolskiego, któremu podlega placówka. Asztabski z wykształcenia jest lekarzem laryngologiem. W ubiegłym roku bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego wojewódzkiego z listy PiS.

  • Nie żyje kierowca ranny w wypadku w Domosławicach

Walkę o życie przegrał w szpitalu 21-letni kierowca samochodu osobowego, który w sobotę na drodze wojewódzkiej  w Domosławicach zderzył się z ciężarówką.

 

Z kolei tematem okładkowym tygodnika "Temi" jest sprawa nieudzielenia przez tarnowskich radnych wotum zaufania prezydentowi Ciepieli

  • Radni nie ufają prezydentowi

Dwóch głosów zabrakło, by uchwała o udzieleniu prezydentowi Tarnowa wotum zaufania uzyskała wystarczające poparcie miejskich radnych. Z kolei głosowanie w sprawie absolutorium zakończyło się dla prezydenta pozytywnie, mimo wcześniejszego wniosku komisji rewizyjnej o jego nieudzieleniu.

  • Uczeń nie chce do branżówki

Tarnowscy uczniowie, którzy zakończyli edukację w trzeciej klasie szkoły gimnazjalnej oraz ósmej klasie szkoły podstawowej, ruszyli do szkół średnich. O ile licea i technika cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, o tyle na przeciwległym biegunie znalazły się szkoły branżowe. Do tych placówek podania składa niewielka liczba uczniów. A przecież dobrej klasy hydraulików czy spawaczy cały czas brakuje...

  • Tarnów coraz cieplejszy

Wystarczy zaglądnąć do sieci, by zorientować się, że Tarnów jako „Polski biegun ciepła” staje się coraz bardziej popularny. W portalu Dziennika Gazety Prawnej można znaleźć taką zachętę: "Nie lubisz zimy? Jedź do Tarnowa! Zdaniem meteorologów to polski biegun ciepła". Hasło promocyjne, którym miasto posługuje się od kilkunastu lat, w pewnych kręgach się przyjęło, choć są jeszcze kręgi zupełnie niewzruszone, które negują pozycję Tarnowa jako najcieplejszego ośrodka w kraju. 

Fot. FB Zajerzysty Tarnów

Komentarze...