Jazzowy Rynek 2019 – XII Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego
access_time 2019-07-04 05:31:00
W lipcu w Tarnowie już po raz dwunasty zabrzmi muzyka jazzowa. Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” zaprasza na kolejny Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości. Impreza odbędzie się w ramach United Europe Jazz Festival.

Koncerty plenerowe: (Amfiteatr Letni) 5, 12, 19 lipca 2019 r., g. 19.00 I  wstęp wolny
Jam sessions: (Restauracja Bombay Music) g. 22.30 - po koncertach plenerowych I  wstęp wolny
Koncerty klubowe: (Restauracja Bombay Music): 4.07, 11.07, 18.07  I  wstęp wolny

W tym roku z powodu remontu płyty tarnowskiego Rynku na Festiwal zapraszamy do Amfiteatru Letniego. Każdy z koncertów poprzedzony będzie barwną "paradą nowoorleańską", która na pół godziny przed koncertami wyruszy z Placu Sobieskiego i przejdzie do Amfiteatru. 
W przeddzień koncertów plenerowych zapraszamy do klubu Bombay Music, gdzie przewidziane są występy festiwalowych gości. Po koncertach w Amfiteatrze znów zapraszamy do klubu, gdzie odbędzie się jam session.
Podczas tegorocznego "Jazzowego Rynku" usłyszymy cenione w  środowisku jazzowym zespoły oraz solistów z Polski, jak i zagranicy, m.in. Jazz Band Ball Orchestra & Barbara Giewont Gąsienica, Dixie Company, Sunny Groove Dixie, Leliwa Jazz Band, Old Boys Band, czy Old Timers.

Festiwal zrealizowany będzie pod szyldem United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów).

Program imprez:
4 lipca (czwartek), godz. 20.00  I  Restauracja Bombay Music
Koncert klubowy: Dixie Company
5 lipca (piątek), godz. 20.00  I  Amfiteatr Letni
godz. 19.30 Parada nowoorleańska / Plac Sobieskiego
Old Boys Band
Dixie Company
Jam Session
godz. 22.30, Restauracja Bombay Music

11 lipca (czwartek), godz. 20.00 Restauracja Bombay Music
Koncert klubowy: Kaczmarczyk, Groborz, Lisiecki, Jamioł Quartet
12 lipca (piątek), godz. 19.00 /  Amfiteatr Letni
godz. 18.30 Parada nowoorleańska / Plac Sobieskiego
Leliwa Jazz Band
RB Dixie Five
Jazz Band Ball Orchestra & Barbara Giewont Gąsienica
Jam Session
godz. 22.30, Restauracja Bombay Music

18 lipca (czwartek), godz. 20.00   I   Restauracja Bombay Music
Koncert klubowy: Sunny Groove Dixie
19 lipca (piątek), godz. 19.00  I  Amfiteatr Letni
godz. 18.30 Parada nowoorleańska / Plac Sobieskiego
Old Timers
Sunny Groove Dixie
Jam Session
godz. 22.30, Restauracja Bombay Music

Informacje o wykonawcach (wg kolejności występowania):
Old Boys Band
Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika. W jego skład wchodzą byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych. Specjalnością Old Boys Bandu jest radosny jazz w stylu dixieland oraz swing. Często sięgają po utwory mało znane lub zapomniane.
Zespół występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie, Jazz-owym Rynku w Tarnowie, w klubie Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych. Ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.
Skład zespołu:
Grażyna Scheffler - wokal
Romuald Słowik - lider zespołu, puzon, wokal
Jacek Piskozub - saksofon altowy i sopranowy
Marian Urban - trąbka
Antoni Guśtak - piano
Władysław Strejczek - banjo, gitara
Ryszard Kolbusz - gitara basowa
Tytus Jakubowski - perkusja

Dixie Company
Poznańska formacja jazzu tradycyjnego. Dixie Company od ponad dwudziestu czterech lat uczestniczy w setkach festiwali i koncertów na terenie Polski, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival. Dixie Company jest też autorem sześciu wydawnictw płytowych w tym krążków z udziałem amerykańskich wokalistek Diane Davidson i Donny Brown. O wysokim poziomie poznańskiego zespołu świadczy trzykrotny pobyt w USA, gdzie między innymi wystąpili na największym na świecie festiwalu jazzu tradycyjnego w kalifornijskim Sacramento.
Krzysztof Zaremba - puzon, leader
Jakub Marszałek - trąbka, kornet
Rafał Kubale - klarnet, saksofon tenorowy
Wojciech Warszawski - wokal, bandżo, gitara
Mariusz Gajdziel - kontrabas
Piotr Soroka - perkusja, tarka

Leliwa Jazz Band
Zespół założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.
Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony - 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych.
Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Partyków.
Skład zespołu:
Stanisław Stańczyk – trąbka
Józef Partyka – puzon
Kazimierz Partyka – saksofon altowy, saksofon tenorowy
Kazimierz Król - klarnet
Roman Bartnicki - perkusja, suzafon
Roman Starzec - kontrabas, tarka
Edward Wnęk - banjo, aranżacje

RB Dixie Five
Zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Wykonuje muzykę w typowym dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych w składzie instrumentalnym. Na repertuar zespołu duży wpływ wywarła twórczość m.in. L. Armstronga, K.Ory, K. Oliviera. Muzycy RB Dixie Five są absolwentami klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzowych. Zespół jest laureatem prestiżowego, międzynarodowego festiwalu jazzu tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka 2015.
Roman Bartnicki - suzafon
Janusz Witko - klarnet, saksofon
Robert Szczerba - puzon
Dominik Mietła - trąbka
Wiktor Zydroń – banjo

Jazz Band Ball Orchestra & Barbara Gąsienica Giewont
Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów – od kilku dekad JBBO zdobywa pierwsze miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum. Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła I nagrodę, w następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce (Jazz Jamboree) i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. W latach 70. i 80. koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie powstał nawet fan club zespołu. Początkowo JBBO wykonywała muzykę dixielandową. Z upływem czasu styl zespołu ewoluował – dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Duży udział w tych zmianach mieli nowi członkowie zespołu pozyskani w latach 80. 90., szczególnie Wojciech Groborz, znakomity pianista i aranżer oraz perkusista Wojciech Jamioł. JBBO współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami (m.in. Wallacem Davenportem, Kennym Ballem, Chrisem Barberem) oraz wokalistkami z Polski, Europy i USA (m.in. Angi Domdey, Silvią Droste, Janice Harrington i Jean Shy).

JBBO wystąpi w składzie:
Barbara Giewont Gąsienica - wokal
Michał Bylica - trąbka, wokal
Jarosław Kaczmarczyk - klarnet, saksofon tenorowy, wokal
Marek Michalak - puzon, wokal
Wojciech Groborz - fortepian
Tolek Lisiecki - kontrabas
Wiesła Jamioł - perkusja

Barbara Gąsienica Giewont
Wokalistka, aktorka teatralna i musicalowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka prestiżowych festiwali (m.in. nagroda Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Edith Piaf). Współpracowała z Adamem Sztabą przy albumie „Moje pocieszenie” A. Brandstattera, nagrała duet z Grzegorzem Turnauem do albumu „Fabryka klamek”, śpiewała też na płycie „Krajobraz Rzeczy Pięknych” A. Zaryckiego. Pracowała z Andrzejem Poniedzielskim przy projekcie muzycznym „Wywar z przywar”. W Czechach i na Słowacji występowała jako gość specjalny czeskiego zespołu Čechomor.
Brała udział m.in. w operze „Jaś i Małgosia” E. Humperdincka (rola Jasia) i przedsięwzięciu „Freddie Mercury rock-operowo”. W musicalu „Legalna Blondynka” (reż. J. Józefowicz) występuje jako Serena lub Enid. W warszawskim Teatrze Rampa jest Królową w „Rapsodii z Demonem”, a w spektaklu dla dzieci „Wanna Archimedesa” gra rolę Prymuski. Jako Emilia Wojtyła wystąpiła w musicalu o Janie Pawle II pt. „Karol”.

Old Timers
W polskim jazzie tradycyjnym Old Timers jest symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” – imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jambore. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum.         
Następne lata to pasmo sukcesów. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występował by zespół OLD TIMERS . W 1975 r. zespołowi została wręczona Złota Płyta Polskich Nagrań za album „ Old Timers with Sandy Brown” W 1980r. zespół odbył wielomiesięczne tourne po krajach byłego ZSRR pod nazwą „Gwiazdy Jazzu” oraz uczestniczył w festiwalu „Jazz Yatra” w Bombaju i Kalkucie.
Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Wild Bill Davison, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nkolas, Benny Waters i inni Poza występami scenicznymi , wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów jak: „Był jazz”, „Va Bank” czy „Seksmisja”. Uczestniczył także w realizacji spektaklu „Opera za trzy grosze” w Warszawskim Teatrze Ateneum, oraz w licznych programach telewizyjnych W ponad 40 letniej działalności skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy.
W kwietniu 2006 zespół nagrał płytę „Swing Thad Music” która została dołączona do listopadowego wydania „Jazz Forum” Nagranie to zebrało wiele znakomitych recenzji. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” „Old Timers” został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju.
Zbigniew Konopczyński - puzon
Janusz Kwiecień - klarnet
Wojciech Kamiński - piano
Andrzej Zielak - kontrabas
Paweł Tartanus - banjo
Bogdan Kulik - perkusja

Sunny Groove Dixie (Łotwa)
Zespół pochodzi z Łotewskiej Rygi. Od 10 lat wykonują muzykę dixielandową.
Edmunds Brīvkalns – klarnet, saksofony
Jānis Retenais – suzafon
Artūrs Bērziņš – puzon
Edgars Švembergs – trąbka, flugehorn
Kristians Priekulis - bandżo, wokal
Gundars Lintiņš – perkusja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A