Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu
access_time 2019-07-11 05:11:00
Dziś (11 lipca) przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji na Cmentarzu Starym, odbędą się obchody upamiętniające, zorganizowane przez Powiat Tarnowski i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Badacze obliczają, że tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy św. i nabożeństw. Powszechnie przyjęło się, że 11 lipca obchodzona jest rocznica zbrodni wołyńskiej. Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku w latach 1943–1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN i UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

Tarnowskie uroczystości rozpoczną się o godz. 9.45 na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Przy Kurhanie Kresowym uczestnicy złożą wspólnie kwiaty i zapalą znicze przy symbolicznej mogile. Z kolei o godz. 10.30 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Tarnowie, od strony ulicy Narutowicza, otwarta zostanie wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”. Więcej szczegółów tutaj.

Zainteresowanym tematem polecamy dokument Instytutu Pamięci Narodowej "1943 Zbrodnia Wołyńska – Prawda i Pamięć" oraz portal www.zbrodniawolynska.pl, przygotowany w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Strona zawiera podstawowe informacje na temat zbrodni wołyńskiej, kalendarium, relacje świadków, informacje o śledztwach prowadzonych przez prokuratorów IPN-KŚZpNP, materiał zdjęciowy oraz czytelnię, w której można znaleźć dokumenty, oraz publikacje na temat zbrodni.

Komentarze...