Elektroniczne tablice na kolejnych przystankach
access_time 2019-07-12 06:49:00
Na tarnowskich przystankach pojawiły się nowe elektroniczne tablice. Można na nich sprawdzić rzeczywisty czas przyjazdu autobusu na podstawie danych z GPS. Koszt inwestycji to 1,24 mln złotych.

W ubiegłym roku w Tarnowie zamontowano 25 elektronicznych tablic. W ramach drugiego etapu inwestycji zakupiono kolejne 24 urządzenia. Na tablicy wyświetlany jest czas przyjazdu kolejnych autobusów, system podaje informacje w oparciu o dane zebrane z GPS danego pojazdu. Dzięki temu pasażerowie są informowani, czy odjazd odbędzie się zgodnie z harmonogramem. Tablice posiadają też specjalny przycisk dla niewidzących i niedowidzących pasażerów. Po naciśnięciu guzika, znajdującego się na słupie, można usłyszeć komunikat głosowy, w którym wymieniany jest czas przyjazdu konkretnych autobusów. Oprócz dynamicznej informacji pasażerskiej, na tablicy wyświetlany jest komunikat o aktualnym stanie powietrza w mieście.

W ostatnim czasie zamontowano 22 z 24 elektronicznych tablic. – Urządzenia pojawiły się tam, gdzie odbywa się największy ruch podróżnych. Planujemy również zamontować dwie tablice przy węźle przesiadkowym przy ul. Kochanowskiego i Chyszowskiej – wyjaśnia Wiesław Kozioł z Zarządu Dróg i Komunikacji. Tablice świetlne stanęły wzdłuż ulicy Krakowskiej, na pętli na os. Jasna II, na pętli przy Nowym Szpitalu, na pętli przy ul. Jana Pawła II, na ul. Lwowskiej, ul. Konarskiego, ul. Narutowicza, ul. Wojska Polskiego, ul. Klikowskiej, ul. Starodąbrowskiej, przy parkingu Park & Ride. Do 16 lipca urządzenia będą testowane przez firmę odpowiedzialną za wdrożenie ich do istniejącego systemu.

Tablice elektroniczne zakupiono w związku z realizacją projektu integracji transportu publicznego, która ma usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej oraz zwiększyć płynność ruchu samochodowego. Koszt zakupu wszystkich tablic, obejmujący dwuetapową inwestycję, a także serwery i oprogramowanie do systemu, to ponad 3 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło 85 proc.

Komentarze...