Janusz Kołodziej po raz czwarty mistrzem Polski
access_time 2019-07-15 09:41:00
Wczoraj na torze w Lesznie Janusz Kołodziej zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski. W biegu finałowym pokonał Bartosza Zmarzlika (truly.work Stal Gorzów) oraz Macieja Janowskiego (Betard Sparta Wrocław). Dla wychowanka tarnowskiej Unii jest to już czwarty tytuł mistrza kraju w trwającej już blisko dwadzieścia lat - od 2000 roku - karierze.

Reprezentant Fogo Unii Leszno rozpoczął występy w finałowym turnieju od dwóch wygranych. W czwartym biegu zostawił za plecami Przemysława Pawlickiego z MRGARDEN GKM Grudziądz, Maksyma Drabika z Betard Sparty Wrocław oraz Piotra Protasiewicza z Stelmet Falubazu Zielona Góra. Trzy wyścigi później pokonał natomiast Adriana Miedzińskiego z forBET Włókniarza Częstochowa, Wiktora Lamparta z Speed Car Motoru Lublin oraz Norberta Kościucha z Get Well Toruń.

Pierwsze punkty, 35-letni wychowanek „Jaskółek” stracił w gonitwie numer dziesięć, w której musiał uznać wyższość Patryka Dudka z Stelmet Falubazu Zielona Góra i swojego klubowego kolegi, Piotra Pawlickiego, pokonując jedynie Krystiana Pieszczka z Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Kompletu punktów nie zdobył również w czwartym starcie, przypadającym na bieg szesnasty. Szybszy od Janusza Kołodzieja okazał się w nim niepokonany w fazie zasadniczej, Bartosz Zmarzlik z truly.work Stali Gorzów, trzecie miejsce w tym wyścigu zajął natomiast Dominik Kubera z Fogo Unii Leszno (Kacper Gomólski z Zdunek Wybrzeża Gdańsk zanotował defekt na starcie).

W ostatnim występie w fazie zasadniczej – bieg siedemnasty – Janusz Kołodziej znów wywalczył trzy „oczka”, wyprzedzając Macieja Janowskiego z Betard Sparty Wrocław, Adriana Cyfera z Zdunek Wybrzeża Gdańsk oraz Oskara Fajfera z Car Gwarant Startu Gniezno. Po dwudziestu wyścigach bezpośredni awans do finału zapewnili sobie Bartosz Zmarzlik oraz Maciej Janowski, prawo startu w półfinale oprócz „Koldiego” wywalczyli natomiast: Patryk Dudek oraz bracia Pawliccy.

Rywalizacja w półfinale zakończyła się sukcesem Piotra Pawlickiego. Obrońca mistrzowskiego tytułu wyprzedził Janusza Kołodzieja, Przemysława Pawlickiego oraz Patryka Dudka. Rozstrzygnięcia w tym wyścigu sprawiły, że kibice obserwowali w finale tych samych zawodników, którzy walczyli o mistrzostwo w ubiegłym roku. Zwycięsko z ich rywalizacji wyszedł startujący z czwartego pola Janusz Kołodziej, który już na pierwszym okrążeniu wypracował sobie bezpieczną przewagę. Wicemistrzostwo zapewnił sobie Bartosz Zmarzlik, a brązowy medal przypadł w udziale Maciejowi Janowskiemu.

Janusz Kołodziej po pierwszy tytuł mistrzowski sięgnął w 2005 roku jako zawodnik Unii Tarnów, z kompletem punktów triumfując na torze w Tarnowie. Drugi złoty medal zdobył w 2010 roku w Zielonej Górze, reprezentując barwy Unii Leszno. Trzeci raz na najwyższym stopniu podium stanął natomiast w 2013 roku. Podobnie jak osiem lat wcześniej reprezentował wówczas barwy „Jaskółek”, a tytuł wywalczył na stadionie w Tarnowie-Mościcach.