Pleśna winem popłynie. Już w najbliższą niedzielę
access_time 2019-07-18 06:33:00
W niedzielę, 21 lipca Pleśna będzie miejscowością winem płynącą. Podczas XVII Święta Owoców i Produktów Pszczelich, w ramach inicjatywy pn. „Pleśnieński Bachus – promocja tradycji winiarskich Pogórza”, zostanie ustawiona alejka złożona z 10 stoisk winnych z regionu Pogórza.

- Winiarze będą prezentować swoje winnice, upowszechniać wiedzę w zakresie tradycji uprawy winorośli, przybliżać historię uprawy winorośli w Małopolsce i kulturę winną, jak też udzielać informacji i prowadzić warsztaty związane z tematyką winną. Prezentacjom i degustacjom towarzyszyć będzie pokaz kulinarny w wykonaniu kucharza, a raczej kucharki - Marioli Przydział, skupiający się na łączeniu potraw z winem – zdradza Robert Beściak, prezes zarządu Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Uczestnicy imprezy mogą wziąć udział również w pokazie sommelierskim. Poza tym przewidziano konkurs na stoisko i ofertę turystyczną poszczególnych winnic. Wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia winiarzy.

Pleśnieński Bachus jest również doskonałą okazją dla winiarzy do zaprezentowania oferty enoturystycznej, a na Pogórzu jest się czym chwalić. W tym właśnie regionie funkcjonuje większość winnic małopolskich. Przykład? Winnica Zadora ze Szczepanowic która działa w miejscu dawnej winnicy dworskiej – jest to winnica założona w 2007 roku w pobliżu miejsca, gdzie była winnica prowadzona przez dwór Chrząstowskich herbu "Zadora", właścicieli wsi Szczepanowice, aż do początku XX wieku.

Inicjatywa ma także na celu zachowanie od zapomnienia i zaginięcia bogatej kultury winnej regionu, dla dobra przyszłych pokoleń; przypomnienie dawnych sposobów i tradycji uprawy winorośli, winnic które działały w Małopolsce zwłaszcza przy dworach lub pałacach; uwrażliwienie na tradycje winiarskie i zwrócenie uwagi mieszkańców na potencjał lokalnych winnic, a turystom na dziedzictwo, tradycje oferowane przez winnice w postaci pakietów turystycznych.

Trzeba zaznaczyć, że to już 3 edycja Pleśnieńskiego Bachusa. – Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem zarówno ze strony odwiedzających stoiska, jak i samych winiarzy, którzy mogli zaprezentować swój potencjał większemu gronu – opisuje Robert Beściak. W poprzednich edycjach Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy czynnie włączało się w Pleśnieńskiego Bachusa, a tym razem samodzielnie przeprowadza wydarzenie.

Wspomniany potencjał wciąż nie jest wykorzystany optymalnie. Dlatego Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy organizuje kolejne niebanalne przedsięwzięcia, mające na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat tradycji i kultury winiarskiej Pogórza, jako swoistego centrum winnego. 

- Skutkować to będzie zwiększeniem rozpoznawalności oraz zwiększeniem zainteresowania winnicami, działającymi na naszym terenie, a także kulturą i tradycją winiarską, co w połączeniu z bogatymi tradycjami, historią uprawy winorośli wpłynie na rozwój turystyki winiarskiej, tzw. enoturystyki, będącej składową turystyki kulinarnej opartej na dziedzictwie kulinarnym regionu – dodaje Robert Beściak.

My również serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze stoiskami Pleśnieńskiego Bachusa podczas XVII Święta Owoców i Produktów Pszczelich, któremu będą towarzyszyć jeszcze występy zespołów ludowych, koncert Baciarów i wiele innych atrakcji, o których możesz przeczytać tutaj.

Komentarze...